Raliul Dakar

Luni, 13 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 7/13: Sainz a câştigat proba, dar Roma rămâne lider

Carlos Sainz a câştigat a şaptea probă specială din Raliul Dakar, însă Nani Roma rămâne lider în clasamentul general şi este urmat de Stephane Peterhasel, care a profitat de o penalizare primită de Orlando Terranova.
Sambata, 11 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 6/13: Roma rămâne lider, Sainz şi Al-Attiyah penalizaţi cu câte o oră. Un motociclist a decedat

Stephane Peterhansel a câştigat a şasea probă specială din Raliul Dakar, însă Nani Roma rămâne lider, în timp ce Carlos Sainz şi Nasser Al-Attiyah au fost penalizaţi cu câte o oră. Un motociclist de 50 de ani a fost găsit mort pe traseu.
Vineri, 10 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 5/13: Roma revine pe primul loc după o probă scurtată plină de probleme pentru rivali

Nani Roma şi-a recâştigat prima poziţie în clasamentul general în a cincea probă specială din Raliul Dakar, afectată de numeroase probleme pentru rivali şi de scurtarea traseului din motive de securitate.
Joi, 09 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 4/13: Sainz devine lider în faţa unui cvartet de piloţi X-Raid Mini

Carlos Sainz a preluat conducerea Raliului Dakar la finalul celei de-a patra probe speciale şi este urmat de patru piloţi ai echipei X-Raid Mini.
Miercuri, 08 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 3/13: Roma devine lider după ce trei piloţi de top au avut probleme

Nani Roma a preluat poziţia de lider în Raliul Dakar după ce Stephane Peterhansel, Carlos Sainz şi Nasser Al-Attiyah au pierdut timp preţios pe a treia probă specială.
Marti, 07 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 2/13: Peterhansel a preluat conducerea

Stephane Peterhansel a impresionat în a doua probă specială a Raliului Dakar şi a devenit noul lider al clasamentului general.
Luni, 06 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 1/13 - Chinezii de la Great Wall sunt pe prima poziţie prin Carlos Sousa

Carlos Sousa este primul lider în Raliul Dakar 2014, după ce portughezul a fost cel mai rapid la volanul unui Great Wall Haval H8 şi i-a surclasat pe favoriţii de la Mini All4 Racing.
Sambata, 04 Ianuarie 2014 | Motorsport

Avancronică Raliul Dakar 2014 - anduranţă în Deşertul Atacama şi Munţii Anzi cu două Renault Duster

Raliul Dakar, cea mai dificilă competiţie de motorsport din lume, începe duminică în America de Sud, străbate Deşertul Atacama şi Munţii Anzi şi aliniază la start inclusiv două exemplare Duster care vor concura sub sigla Renault.
Joi, 21 Noiembrie 2013 | Motorsport

Al-Attiyah va concura în Raliul Dakar 2014 alături de Peterhansel

Nasser Al-Attiyah, câştigătorul Raliului Dakar 2011, va participa la ediţia de anul viitor a competiţiei de anduranţă pentru echipa X-Raid, acolo unde va face echipă cu Stephane Peterhansel.
Marti, 19 Noiembrie 2013 | Motorsport

Carlos Sainz va concura în Raliul Dakar 2014 pentru Red Bull SMG Rally Team

Dublul campion mondial de raliuri Carlos Sainz va concura în luna ianuarie în Raliul Dakar 2014 pentru noua echipă Red Bull SMG Rally Team.
Vineri, 08 Noiembrie 2013 | Motorsport

Planurile Peugeot pentru Dakar 2015, bulversate de contractul lui Peterhansel cu X-Raid

Stephane Peterhansel a semnat prelungirea contractul lui X-Raid pentru Raliul Dakar până în 2015, după ce iniţial a fost anunţat că posibil pilot al constructorului francez Peugeot.
Joi, 07 Noiembrie 2013 | Motorsport

Peugeot ar putea concura în Raliul Dakar în 2015 cu Loeb şi Peterhansel

Peugeot a dezvăluit că analizează posibilitatea de a concura în Raliul Dakar în 2015 cu o echipă alcătuită din Stephane Peterhansel şi Sebastien Loeb.
Marti, 30 Iulie 2013 | Motorsport

Ford va concura în Raliul Dakar 2014 cu două exemplare Ranger

Ford va participa la Raliul Dakar 2014 cu două maşini Ranger prin intermediul diviziei din Africa de Sud.
Miercuri, 20 Martie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar 2014 va avea loc în premieră şi în Bolivia

Bolivia va înlocui Peru în traseul ediţiei de anul viitor a Raliului Dakar, care va trece în continuare şi prin Argentina şi Chile. Traseul va include mai multe probe speciale de tip maraton.
Duminica, 20 Ianuarie 2013 | Motorsport

Peterhansel a câştigat pentru a 11-a oară Raliul Dakar! Locul 29 pentru Renault Duster

Stephane Peterhansel a obţinut a 11-a victorie în Raliul Dakar şi a cincea la clasa auto, după ce a dominat autoritar competiţia. Singurul exemplar Renault Duster rămas în cursă a terminat pe 29.
Sambata, 19 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 13: Gordon câştigă proba. Peterhansel, aproape de victorie

Robby Gordon a câştigat penultima probă din Raliul Dakar, în timp ce Stephane Peterhansel este la un pas de a 11-a victorie din carieră în această competiţie.
Vineri, 18 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 12: Nani Roma câştigă proba. Un Duster a fost exclus din competiţie

Nani Roma (X-Raid Mini) a câştigat a 12-a probă a Raliului Dakar şi a urcat pe locul trei în clasamentul general, în timp ce unul dintre exemplare Renault Duster a fost exclus din competiţie.
Joi, 17 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 11: Robby Gordon câştigă o probă specială scurtată

Robby Gordon a obţinut prima victorie de etapă în Raliul Dakar după ce organizatorii au scurtat semnificativ traseul din cauza vremii nefavorabile.
Miercuri, 16 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 10: Prima victorie pentru Terranova, Peterhansel rămâne lider

Orlando Terranova a devenit primul argentinian care câştigă o probă specială din Raliul Dakar, în timp ce Stephane Peterhansel şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul general.
Marti, 15 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 9: Roma câştigă proba, Al-Attiyah pierde orice şansă la victorie

Nani Roma a câştigat a noua probă specială din Raliu Dakar, în timp ce Nasser Al-Attiyah a ratat orice şansă la victorie după ce a pierdut două ore din cauza unor probleme tehnice.

BMW, Volkswagen, Red Bull, VW, Mitsubishi, Subaru, Raliul Dakar, TDI, motorsport, Dakar