Raliul Dakar

Duminica, 13 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 8: Peterhansel rămâne lider după ploile torenţiale

Stephane Peterhansel şi-a conservat avansul de trei minute în faţa lui Nasser Al-Attiyah după ce ploile puternice au determinat organizatorii să anuleze ultima parte a probei speciale.
Sambata, 12 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 7: Peterhansel îşi triplează avansul în faţa lui Al-Attiyah

Stephane Peterhansel a câştigat a şaptea probă specială din Raliul Dakar şi şi-a mărit avansul la trei minute în faţa lui Nasser Al-Attiyah, care a ocupat doar locul şase.
Vineri, 11 Ianuarie 2013 | Motorsport

Un motociclist din Raliul Dakar a încetat din viaţă după un accident rutier

Motociclistul francez Thomas Bourgin care concura în Raliul Dakar a încetat din viaţă în urma unui accident cu o maşină de poliţie pe drumul de legătură spre următoarea proba specială.

Raliul Dakar, ziua 6: Al-Attiyah, la un singur minut de liderul Peterhansel

Nasser Al-Attiyah s-a apropiat la numai un minut de Stephane Peterhansel după ce a câştigat la pas a şasea probă specială din Raliul Dakar.
Joi, 10 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 5: Nani Roma câştigă proba, Peterhansel rămâne lider

Nani Roma a obţinut miercuri prima victorie de etapa în Raliul Dakar, însă Stephane Peterhansel şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul general după problemele întâmpinate de Nasser Al-Attiyah.
Miercuri, 09 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 4: Al-Attiyah câştigă şi se apropie de Peterhansel

Nasser Al-Attiyah a redus diferenţa care îl separă de liderul Stephane Pterhansel după ce a câştigat a patra probă specială din Raliul Dakar.
Marti, 08 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 3: Al-Attiyah cel mai rapid, Peterhansel este lider

Nasser Al-Attiyah a câştigat a treia probă specială din Raliul Dakar, iar Stephane Peterhansel a devenit liderul clasamentului general.
Luni, 07 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 2: Peterhansel preia conducerea, Sainz rămâne blocat în dune

Stephane Peterhansel a preluat conducerea în Raliul Dakar la finalul celei de-a doua zile, după ce Carlos Sainz a pierdut timp preţios într-o dună de nisip.
Duminica, 06 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 1: Sainz, lider după prima zi, Duster pe 26

Carlos Sainz este primul lider în Raliul Dakar 2013 după ce l-a surclasat pe Lucio Alvarez la volanul unui Red Bull Buggy. Cele două Dustere din competiţie ocupă locurile 26 şi, respectiv, 57.
Sambata, 05 Ianuarie 2013 | Motorsport

Începe Raliul Dakar 2013 - fără români, dar cu două Dustere

Raliul Dakar 2013 debutează sâmbătă în Peru fără să alinieze la start vreun pilot român, însă ţara noastră va fi reprezentată de două exemplare Duster care vor concura sub sigla Renault.
Sambata, 29 Decembrie 2012 | WRC

Loeb vrea să concureze în Raliul Dakar

Sebastien Loeb a dezvăluit că este interesat să concureze în Raliul Dakar în viitorul apropiat, însă numai pe baza unui proiect propriu, fără implicarea celor de la Citroen.
Vineri, 14 Decembrie 2012 | WRC

Solberg a primit o ofertă să concureze în Raliul Dakar

Peter Solberg a dezvăluit că a primit o ofertă să participe în Raliul Dakar 2013, însă este tentat să refuze din cauza faptului că nu are timp să se pregătească pentru evenimentul de luna viitoare.
Miercuri, 01 August 2012 | WRC

UPDATE: Qatar ar putea cumpăra echipa Citroen de WRC. Francezii resping speculaţiile.

Un fond de investiţii din Qatar este foarte aproape să cumpere Citroen Racing pentru a participa în WRC şi, începând din 2014, şi în Raliul Dakar, potrivit presei franceze.
Joi, 29 Martie 2012 | General

Volkswagen l-a angajat pe Jost Capito, omul din spatele lui Ford Focus RS

Volkswagen a anunţat astăzi că divizia sa de performanţă va fi condusă de Jost Capito, omul care a condus departamentele de performanţă american şi european ale Ford.
Duminica, 15 Ianuarie 2012 | Motorsport

Peterhansel a câştigat pentru a 10-a oară Raliul Dakar! Gyenes, locul 17 la clasa moto

Stephane Peterhansel a câştigat Raliul Dakar pentru a 10-a oară în carieră, în timp ce românul Mani Gyenes a ocupat locul 17 la clasa moto, reușind cea mai bună performanță românească din istoria competiției.

Peterhansel, aproape de a 10-a victorie din carieră în Raliul Dakar

Stephane Peterhansel are un avans de 42 de minute în fruntea clasamentului general cu o singură probă specială înainte de finalul Raliului Dakar.
Sambata, 14 Ianuarie 2012 | Motorsport

Raliul Dakar: Peterhansel si Roma, blocati in dunele de nisip

Stephane Peterhansel şi Nani Roma rămân pe primele două poziţii în Raliul Dakar deşi au pierdut peste 20 de minute blocaţi în dunele de nisip din Peru.
Vineri, 13 Ianuarie 2012 | Motorsport

Raliul Dakar: Peterhansel rămâne lider, Gyenes urcă pe 17

Stephane Peterhansel şi-a consolidat poziţia de lider în Raliul Dakar, în timp ce românul Mani Gyenes a urcat pe locul 17 în clasamentul general la clasa moto.
Joi, 12 Ianuarie 2012 | Motorsport

Raliul Dakar: Peterhansel îşi consolidează poziţia de lider. Gyenes urcă pe 18

Stephane Peterhansel are un avans de 19 minute în fruntea Raliului Dakar după ce doi dintre rivalii săi au avut probleme tehnice. Românul Mani Gyenes a urcat pe locul 18 la clasa moto.
Miercuri, 11 Ianuarie 2012 | Motorsport

Al-Attiyah a abandonat în Raliul Dakar! Gyenes rămâne pe 19 la clasa moto

Nasser Al-Attiyah a abandonat în Raliul Dakar din cauza unor defecţiuni la motor, în timp ce românul Mani Geyenes rămâne pe locul 19 la clasa moto.

BMW, Volkswagen, Red Bull, VW, Mitsubishi, Subaru, Raliul Dakar, TDI, motorsport, Dakar