GP2

Marti, 21 Aprilie 2015 | Formula 1

GP2, interesată să se transforme în noua competiţie Formula 2

Organizatorii GP2 sunt deschişi la posibilitatea transformării competiţiei în noua Formula 2 pregătită de FIA.
Marti, 01 Iulie 2014 | Formula 1

Jolyon Palmer, liderul din GP2, negociază un contract cu o echipă de Formula 1

Jolyon Palmer, pilotul care conduce în clasamentul general din GP2, a dezvăluit că este în negocieri pentru a ajunge în Formula 1 în sezonul 2015, însă a refuzat să dezvăluie numele acesteia.
Joi, 10 Aprilie 2014 | Formula 1

Dolce Sport va transmite cursele de GP2 şi GP3 începând cu etapele din Spania

Dolce Sport va transmite cursele din competiţiile GP2 şi GP3 începând cu etapele programate în Spania la începutul lunii mai. România este reprezentată în GP3 de Robert Vişoiu.
Vineri, 07 Februarie 2014 | Formula 1

Force India devine partenera unei echipe de GP2

Force India a încheiat un parteneriat cu echipa de GP2 Hilmer cu scopul de a avea o rampă de lansare spre Formula 1 pentru tinerele talente din motorsport.
Joi, 23 Ianuarie 2014 | Formula 1

McLaren şi Honda îşi plasează piloţii preferaţi la echipa ART din GP2

McLaren şi Honda au iniţiat un amplu parteneriat cu echipa ART din GP2, în cadrul căruia îşi plasează piloţii preferaţi cu scopul de a căpăta experienţă pentru o carieră în Formula 1.
Miercuri, 29 Februarie 2012 | F1 TOP

FEATURE: Drumul de la karting la Formula 1

Automarket vă prezintă principalele competiţii de monoposturi pe care trebuie să le parcurgă un pilot pentru a ajunge să concureze în Formula 1.
Luni, 14 Noiembrie 2011 | Formula 1

Abandonul lui Marinescu în GP2, provocat de o pană

Mihai Marinescu a dezvăluit că a abandonat în cursa de duminică de GP2 din cauza unei pene suferite la pneul stânga-spate.
Duminica, 13 Noiembrie 2011 | F1 TOP

Marinescu a abandonat în a doua cursă de GP2 din Abu Dhabi

Mihai Marinescu a fost nevoit să abandoneze în cursa de duminică de GP2 din Abu Dhabi, după ce a lovit violent glisierele metalice de pe marginea circuitului.
Sambata, 12 Noiembrie 2011 | F1 TOP

Marinescu, locul 17 în prima cursă de GP2 de la Abu Dhabi!

Mihai Marinescu a terminat pe locul 17 prima sa cursă din carieră în GP2, a doua competiţie ca importanţă în sporturile cu motor după Formula 1.
Vineri, 11 Noiembrie 2011 | Formula 1

Marinescu: "Mi s-a spus că pilotez prea la limită pentru un debutant"

Mihai Marinescu este mulţumit de modul în care a decurs prima experienţă la volanul unui monopost de GP2 şi susţine că a fost informat că pilotează prea agresiv pentru un debutant.

Marinescu va pleca de pe penultimul loc în cursa de GP2 de sâmbătă

Mihai Marinescu a ocupat doar locul 25 în calificările pentru cursa de sâmbătă de la Abu Dhabi din GP2, a doua competiţie ca importanţă după Formula 1.

Marinescu, locul 25 în antrenamentele de GP2

Mihai Marinescu a terminat pe locul 25 sesiunea de antrenamente de GP2 din cadrul etapei demonstrative de la Abu Dhabi.
Joi, 10 Noiembrie 2011 | F1 TOP

Avancronică: Marinescu luptă să-şi demonstreze valoarea în GP2

Mihai Marinescu participă în acest weekend la cursele demonstrative din Abu Dhabi din GP2, a doua competiţie ca importanţă în sporturile cu motor după Formula 1.
Duminica, 06 Noiembrie 2011 | F1 TOP

Mihai Marinescu va concura în GP2 la Abu Dhabi!

Mihai Marinescu a fost invitat să concureze în cursele de GP2 de la Abu Dhabi, care vor avea loc simultan cu Marele Premiu de Formula 1 de pe acelaşi circuit.
Joi, 21 Aprilie 2011 | Formula 1

Michael Herck, cel mai rapid în testele de GP2 de la Barcelona

Românul Michael Herck a stabilit cel mai bun timp în ultima zi de teste de GP2 de pe circuitul de la Barcelona.
Vineri, 22 Octombrie 2010 | Formula 1

Românul Michael Herck va concura în GP2 şi în 2011

Michael Herck îşi va continua aventura în competiţia GP2 şi în sezonul următor, după ce a semnat un contract cu echipa Coloni.
Joi, 16 Septembrie 2010 | Formula 1

Grosjean va testa pentru Pirelli la Monza

Romain Grosjean îl va înlocui pe Nick Heidfeld în cadrul sesiunii de teste pe care Pirelli o va efectua săptămâna viitoare pe circuitul de la Monza.
Luni, 06 Septembrie 2010 | Formula 1

Pirelli confirmă intenţia de a unifica pneurile pentru F1 şi GP2

Pirelli evaluează posibilitatea de a furniza pneuri identice pentru Formula 1 şi GP2, rezultatele obţinute până acum fiind practic similare.
Joi, 19 August 2010 | Formula 1

Formula 1 şi GP2 ar putea utiliza aceleaşi pneuri în 2011

Pirelli ar putea furniza acelaşi tip de pneuri în Formula 1 şi GP2 începând de anul viitor, potrivit unor informaţii din presa internaţională.
Miercuri, 13 Ianuarie 2010 | F1 TOP

Michael Schumacher a efectuat marti numai 52 de tururi la volanul unui monopost de GP2, programul fiind bulversat de ploaie si vant puternic.

Honda, Toro Rosso, Schumacher, Loeb, test, Jerez, Senna, galerie foto, MercedesGP, cost