Stiri Motorsport

Miercuri, 27 Iulie 2011 | Motorsport

Cel mai mare festival de endurocross din Europa de Est are loc la Buşteni în perioada 11-14 august

Buşteni va găzdui cel mai mare festival de endurocross din Europa de Est în perioada 11-14 august 2011. Acesta se numeşte Moto Xcountry Festival şi este organizat de Adventure Ride.
Luni, 18 Iulie 2011 | Motorsport | 7 comentarii

OFICIAL: Audi şi BMW şi-au prezentat maşinile pentru DTM 2012

Revenirea anunţată a celor de la BMW în DTM va fi realizată în 2012 cu ajutorul lui M3 DTM, maşină prezentată în acest weekend. Rivalii de la Audi au prezentat şi ei noul A5 DTM.
Vineri, 15 Iulie 2011 | Motorsport

OFICIAL: Tempestini câştigă Raliul Sibiului după descalificarea lui Szabo

Gergo Szabo, pilotul care ieşise învingător anul acesta în Raliul Sibiului, a fost descalificat după intervenţii neregulamentare asupra maşinii de concurs.
Vineri, 15 Iulie 2011 | Motorsport | 1 comentariu

Jaguar s-ar putea întoarce la clasa LMP1 din Le Mans în 2014

Tata Motors, proprietarul mărcii Jaguar, doreşte să introducă un prototip în clasa LMP1 la Cursa de 24 de ore de la Le Mans, spun francezii de la Le Blog Auto.
Luni, 11 Iulie 2011 | Motorsport | 4 comentarii

Accidente spectaculoase, spectatori inconştienţi şi un câştigător contestat la Raliul Sibiului

Raliul Sibiului şi-a confirmat imaginea dură pe care o are printre piloţi, ediţia 2011 rezervându-le spectatorilor momente spectaculoase, incidente bizare şi un câştigător contestat.
Sambata, 02 Iulie 2011 | Motorsport | 2 comentarii

Porsche va reveni în Cursa de 24 de ore de la Le Mans din 2014

Constructorul german Porsche a anunţat că va reveni în Cursa de 24 de ore de la Le Mans cu prototipul LMP1. Revenirea germanilor este aşteptată în anul 2014.
Vineri, 01 Iulie 2011 | Motorsport

Race of Champions 2011 va avea loc la Dusseldorf

Competiţia Race of Champions a fost mutată pe stadionul Dusseldorf din Germania, însă va avea loc tot în perioada 3-4 decembrie.
Joi, 30 Iunie 2011 | Motorsport | 6 comentarii

Porsche se reîntoarce în clasa LMP1 de la Le Mans

Porsche, cea mai de succes marcă în Le Mans, a decis să se întoarcă în celebra competiţie din 2014. Aceştia vor alerga cu un prototip LMP1.
Miercuri, 29 Iunie 2011 | Motorsport

Audi va alerga în DTM în 2012 cu A5

Echipa de DTM de la Audi va înlocui modelul A4 cu un A5 pentru celebra competiţie de turisme odată cu noile reglementări care intră în vigoare în 2012.
Marti, 28 Iunie 2011 | Motorsport

Ediţia 2011 a Cursei de 24 de ore de la Nurburgring, care a avut loc în weekendul trecut, nu a fost privată de accidente spectaculoase. BMW Seria 3, BMW Z4 şi Audi R8 LMS au făcut cunoştinţă cu barierele de protecţie.
Marti, 28 Iunie 2011 | Motorsport | 5 comentarii

Nissan Leaf a scos 14:33 pe urcarea de la Pikes Peak

Nissan leaf a câştigat categoria "Modele electrice de producţie" de la Pikes Peak în primul an de existenţă a acesteia. Leaf a concurat însă de unul singur.
Luni, 27 Iunie 2011 | Motorsport | 11 comentarii

Dacia Duster No Limit, locul al treilea la Pikes Peak

Dacia Duster a obţinut locul trei pe podium la Pikes Peak. Concurent la cea mai puternică clasă, Duster a reuşit un timp de 10 minute şi 17 secunde.
Vineri, 24 Iunie 2011 | Motorsport

Aston Martin şi Zagato vor alerga împreună weekendul acesta în Cursa de 24 de ore de la Nurburgring. Modelul lor are la bază un V12 Vantage, intens modificat.
Joi, 23 Iunie 2011 | Motorsport | 24 comentarii

Duster va concura duminică în cea mai cunoscută cursă de viteză în coastă din lume. Avem primele fotografii cu Dacia Duster No Limit în antrenamentele de la Pikes Peak.
Miercuri, 22 Iunie 2011 | Motorsport | 12 comentarii

Volkswagen atacă Cursa de 24 de ore de la Nurburgring cu un Golf de 443 CP

Volkswagen va alerga în Cursa de 24 de ore de la Nurburgring cu trei exemplare Golf GTI Edition 35, echipate cu motorul lui Audi RS3, modificat pentru a oferi 443 de cai putere.
Miercuri, 15 Iunie 2011 | Motorsport | 6 comentarii

Le Mans 2012: Experimente cu trei maşini inedite

Cursa de 24 de ore de la Le Mans din 2012 va alinia la start trei maşini inedite. Două sunt electrice, iar a treia e pe benzină, dar mega eficientă.
Duminica, 12 Iunie 2011 | Motorsport | 25 comentarii

Audi a câştigat cursa de 24 de ore de la Le Mans!

Audi a câştigat cu emoţii cursa de 24 de ore de la Le Mans cu singura maşină rămasă în competiţie până la final, în timp ce podiumul a fost completat de rivalii de la Peugeot.
Vineri, 10 Iunie 2011 | Motorsport | 5 comentarii

Audi pleacă din pole position în cursa de 24 de ore de la Le Mans

Audi şi-a asigurat prima linie a grilei de start în cursa de 24 de ore de la Le Mans, în timp ce rivalii de la Peugeot vor pleca de pe locurile trei şi patru.
Joi, 02 Iunie 2011 | Motorsport | 16 comentarii

Electrica Nissan Leaf va urca pe Pikes Peak

Nissan a anunţat că primul său model electric, Nissan Leaf, va ataca cursa de viteză în coastă de pe Pikes Peak. Leaf se va bate la categoria Maşini de Serie.
Joi, 26 Mai 2011 | Motorsport | 4 comentarii

OFICIAL: Dacia a prezentat Duster No Limit, modelul cu care va urca la Pikes Peak

Dacia a prezentat versiunea "No Limit" a lui Duster, cu care va alerga pilotul Jean-Philippe Dayraut la Pikes Peak pe 26 iunie.