Luni, 22 Aprilie 2019 | Industrie
Nissan i-a făcut plângere penală lui Carlos Ghosn pentru abuz în serviciu: “Conduita lui a fost inacceptabilă, vom cere despăgubiri”
Nissan a anunțat că a făcut o plângere penală împotriva lui Carlos Ghosn și îl acuză de abuz în serviciu pe fostul său șef. “Conduita lui a fost inacceptabilă, vom cere despăgubiri,” au transmis oficialii constructorului.
Sambata, 20 Aprilie 2019 | Industrie
| 2 comentarii
Studiu european: 54% dintre șoferi spun că neatenția la volan este principala cauză pentru accidentele mortale: 24% dintre ei scriu SMS-uri la volan
Șoferii europeni spun că neatenția la volan este principala cauză pentru producerea accidentelor rutiere mortale. Cei mai mulți conducători auto spun că “stăpânesc arta șofatului” și nu se gândesc la pericole. Aproape toți participanții la trafic sunt de părere că este periculos să scrie SMS-uri la volan, însă 24% dintre ei fac acest lucru.
Sambata, 20 Aprilie 2019 | Industrie
| 1 comentariu
Nissan anunță o donație de 100.000 de euro pentru catedrala Notre Dame: japonezii vor să “repare” și relațiile cu Franța
Nissan va dona 100.000 de euro pentru restaurarea catedralei Notre Dame din Paris, afectată puternic de incendiul din 15 aprilie. Gestul constructorului este văzut ca o încercare de reconciliere cu partenerii de la Renault și guvernul francez.
Vineri, 19 Aprilie 2019 | Industrie
Toyota mizează pe mașinile autonome: japonezii investesc într-un parteneriat cu Uber
Toyota și furnizorul de componente Denso vor investi aproape 600 de milioane de euro în dezvoltarea mașinilor autonome împreună cu serviciul de ride-sharing Uber.
Vineri, 19 Aprilie 2019 | Industrie
Carlos Ghosn nu scapă de arest: procurorii japonezi pregătesc noi acuzații pentru fostul șef de la Renault și Nissan
Procurorii din Tokyo vor emite noi acuzații pe numele lui Carlos Ghosn, astfel încât acesta să nu fie eliberat din arest iar perioada de detenție să continue, potrivit informațiilor prezentate de presa din Japonia. Ghosn fusese eliberat pe cauțiune după 108 zile în închisoare, dar a fost arestat din nou în luna aprilie.
Vineri, 19 Aprilie 2019 | Industrie
| 1 comentariu
Nissan neagă reducerea producției cu 15% la nivel global: constructorul spune că informațiile apărute în presa japoneză sunt “incorecte”
Nissan a transmis că nu plănuiește reducerea producției globale cu 15% pentru anul 2019 și a negat informațiile apărute în presa japoneză, spunând că acestea sunt “incorecte”.
Joi, 18 Aprilie 2019 | Industrie
| 1 comentariu
Presa germană: Daimler intenționează să renunțe la parteneriatul cu Alianța Renault-Nissan
Daimler intenționează să renunțe la parteneriatul cu Alianța Renault-Nissan, care a dat naștere cel mai recent unui motor pe benzină de 1.33 litri utilizat de Mercedes-Benz, Renault, Nissan și Dacia, potrivit unor informații dezvăluite de presa germană.
Joi, 18 Aprilie 2019 | Industrie
Efectul Brexit: PSA ar putea muta producția Opel Astra din Marea Britanie în Germania
Grupul PSA se gândește să mute producția modelului Opel Astra din Marea Britanie în Germania, în contextul neclarităților legate de Brexit, susține presa germană. În prezent, Astra este produs în Anglia și Polonia, iar noua generație a modelului este așteptată în 2021.
Joi, 18 Aprilie 2019 | Industrie
| 5 comentarii
Jaguar face dubla: după ce a cucerit Europa, SUV-ul electric I-Pace primește titlul World Car of the Year 2019
Acest început de an va rămâne în istoria Jaguar: SUV-ul electric I-Pace a reușit să câștige atât titlul Mașina Anului în Europa, cât și trofeul World Car of the Year.
Miercuri, 17 Aprilie 2019 | Industrie
Volkswagen recheamă în service peste 11.000 de unități e-Up: modelul electric de oraș are probleme la baterie
Volkswagen a confirmat că recheamă în service circa 11.200 de unități ale modelului electric de oraș e-Up din cauza unui adeziv care se poate scurge în baterie.
Marti, 16 Aprilie 2019 | Industrie
BMW cere Germaniei să blocheze introducerea WiFi ca standard pentru mașinile din Europa: nemții luptă pentru implementarea 5G pe mașinile conectate
BMW a cerut guvernului german să blocheze inițiativa Comisiei Europene de introducere a tehnologiei WiFi ca standard pentru mașinile din Europa. Constructorul bavarez a făcut un nou apel pentru susținerea 5G, înaintea votului ce va avea loc miercuri în Parlamentul European.
Marti, 16 Aprilie 2019 | Industrie
| 1 comentariu
BMW neagă o alianță extinsă cu Daimler: “Nu avem planuri să dezvoltăm un model compact cu o companie rivală”
BMW nu are planuri să dezvolte un model compact alături de o companie rivală, potrivit lui Nicolas Peter, directorul financiar al constructorului bavarez. Declarația a fost făcută în contextul speculațiilor privind o extindere a alianței dintre BMW și Daimler.
Îţi place Automarket? Fii prietenul nostru pe Facebook
Luni, 15 Aprilie 2019 | Industrie
| 7 comentarii
Fostul CEO Volkswagen, acuzat oficial de fraudă în scandalul Dieselgate: Martin Winterkorn riscă până la 10 ani de închisoare în Germania
Martin Winterkorn, fostul CEO al Volkswagen, a fost acuzat oficial de fraudă de către autoritățile germane pentru implicarea în scandalul Dieselgate. Winterkorn fusese acuzat de fraudă și anul trecut în Statele Unite, însă nu poate fi arestat dacă nu părăsește Germania. Procurorii nemți spun că fostul șef de la Volkswagen riscă până la 10 de ani de închisoare pentru fraudă și încălcarea mai multor legi.
Luni, 15 Aprilie 2019 | Industrie
| 4 comentarii
Investigație nouă la Mercedes, după ce nemții ar fi trucat emisiile pe modelul GLK: sunt verificate 60.000 de unități produse între 2012 și 2015
Autoritatea Federală de Transport din Germania suspectează că Mercedes a utilizat un dispozitiv pentru trucarea emisiilor pe 60.000 de unități GLK, produse între 2012 și 2015, potrivit presei germane. Testele KBA ar fi arătat că emisiile sunt respectate doar atunci când “o anumită funcție este activată”.
Luni, 15 Aprilie 2019 | Industrie
Audi va produce SUV-ul electric e-tron și în China: “Este cea mai importantă piață pentru noi”
Audi a anunțat că va produce SUV-ul electric e-tron și în China, piață caracterizată drept “cea mai mare și mai importantă la nivel global” pentru constructorul german. Producția lui e-tron în China va începe în 2020.
Duminica, 14 Aprilie 2019 | Industrie
| 1 comentariu
Sărbătoare la Alpine: coupe-ul A110 a atins 5000 de exemplare produse în versiunea sa modernă
La un an și jumătate de la debutul de piață al noii generații A110, Alpine bifează borna primelor 5000 de exemplare produse la uzina franceză Dieppe.
Sambata, 13 Aprilie 2019 | Industrie
| 3 comentarii
22 de milioane de mașini Skoda: marca cehă a sărbătorit noua bornă la o fabrică din China
Uzina SAIC-Volkswagen din Changsha, China, a fost martora ieșirii de pe linia de producție a mașinii Skoda cu numărul 22 de milioane. Borna a fost atinsă de marca cehă la 114 ani de la primul model dezvoltat de Laurin & Klement.
Sambata, 13 Aprilie 2019 | Industrie
| 2 comentarii
Un suedez în China: versiunile XC40 pentru piața asiatică vor fi produse la fabrica din Luqiao
Volvo a anunțat că a demarat producția lui XC40 și în China. SUV-ul suedez era asamblat până astăzi doar la fabrica din Gent, Belgia.
Marti, 09 Aprilie 2019 | Industrie
| 1 comentariu
Kia analizează posibilitatea producției de mașini electrice în Europa: constructorul vrea să-și reducă dependența față de importurile din Asia
Kia examinează posibilitatea să producă mașini electrice în Europa, scopul fiind să reducă dependența față de importurile din Coreea de Sud, dar și să aibă o medie mai scăzută a emisiilor. Kia are o singură fabrică europeană, în Slovacia, acolo unde produce modelele Ceed și Sportage.
Marti, 09 Aprilie 2019 | Industrie
| 4 comentarii
Introducerea WiFi pe mașinile din Europa, respinsă de o comisie din Parlamentul European: este preferată varianta 5G, în timp ce Comisia Europeană dorește WiFi
Comisia pentru transport din Parlamentul European a respins propunerea CE de introducere a tehnologiei WiFi pentru mașinile din Europa. Comisia Europeană face lobby pentru WiFi, în timp ce europarlamentarii preferă varianta internetului 5G. Parlamentul European poate să blocheze inițiativa de introducere WiFi cu un vot majoritar în plen pe data de 17 aprilie.
Intrebari & Raspunsuri
Close
Inchide notificarea pentru