Interlagos

Vineri, 03 Noiembrie 2023 | F1 TOP

Formula 1: Brazilia va rămâne în calendar până în 2030

Formula 1 a anunțat oficial că etapa din Brazilia va face parte din calendarul competițional până în 2030. Anunțul a fost făcut înaintea Marelui Premiu de la Sao Paulo din acest weekend.
Luni, 14 Noiembrie 2022 | F1 TOP

F1 Brazilia: George Russell la prima victorie de Grand Prix din carieră

George Russell a câștigat în Brazilia, pe circuitul Interlagos, primul său Grand Prix din carieră. Locul secund i-a aparținut lui Lewis Hamilton, iar ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Carlos Sainz.
Duminica, 13 Noiembrie 2022 | F1 TOP

F1: George Russell, victorie în cursa de sprint din Brazilia

George Russell s-a impus în cursa de sprint din Brazilia și va pleca din pole position în Marele Premiu de pe circuitul Interlagos. Carlos Sainz a încheiat pe 2, iar Lewis Hamilton pe 3.
Sambata, 12 Noiembrie 2022 | F1 TOP

F1 Brazilia: Kevin Magnussen, pole position în cursa de Sprint

Kevin Magnussen, pilotul celor de la Haas, va pleca din pole position în cursa de sprint de sâmbătă. Acesta va fi urmat de Max Verstappen și George Russell.
Marti, 17 August 2021 | F1 TOP

Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei, fără restricţii privind capacitatea circuitului de la Interlagos

Autorităţile din Sao Paulo au anunţat că Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei de la Interlagos va avea loc fără restricţii de audienţă. Totuşi, cursa, programată pentru weekend-ul 5-7 noiembrie, ar putea fi amânată cu o săptămână.
Miercuri, 30 Iulie 2014 | F1 TOP

Top 10 circuite de Formula 1 după numărul de curse găzduite

Şase circuite care au debutat în Formula 1 în anii '50 continuă să fie prezente şi astăzi în calendarul competiţional, iar cel mai "proaspăt" a fost construit în 1986.
Marti, 16 Aprilie 2013 | Formula 1

Ecclestone: "Brazilia riscă să fie exclusă din calendar în 2014"

Bernie Ecclestone susţine că anul viitor va renunţa la tradiţionala cursă de la Interlagos dacă organizatorii nu vor îmbunătăţi condiţiile pentru fani şi echipe.
Marti, 26 Martie 2013 | Formula 1

Rio de Janeiro ar putea găzdui cursa din Brazilia începând din 2016

Interlagos ar putea pierde găzduirea Marelui Premiu al Braziliei în favoarea circuitului de la Rio de Janeiro începând din 2016.
Duminica, 25 Noiembrie 2012 | F1 TOP

Sebastian Vettel este campionul sezonului 2012 în Formula 1!

Jenson Button a câştigat în mod dramatic ultima cursă a sezonului de la Interlagos, iar Sebastian Vettel a cucerit încă un titlu mondial cu un avans de trei puncte în faţa lui Fernando Alonso.
Sambata, 24 Noiembrie 2012 | Formula 1

Alonso ar putea fi la fel de rapid ca Vettel în calificările de la Interlagos

Fernando Alonso a demonstrat în antrenamente că are un ritm bun în regim de calificări şi ar putea lupta pentru pole position cu Sebastian Vettel, potrivit datelor preliminare de vineri.
Vineri, 23 Noiembrie 2012 | Formula 1

Brazilia, antrenamente 1: Hamilton şi Vettel, despărţiţi de miimi de secundă

Lewis Hamilton a fost cel mai rapid în prima sesiune de antrenamente de la Interlagos, însă Sebastian Vettel a fost cu numai 0.009 secunde mai lent decât pilotul McLaren.

Red Bull introduce noi update-uri pe monopost la Interlagos

Red Bull Racing a adus la Interlagos o serie de update-uri pentru monopostul RB8, printre care o aripă spate şi plăci exterioare pentru caroserie.

HRT va concedia toţi angajaţii după cursa din Brazilia, se pregăteşte de închidere

HRT şi-a anunţat angajaţii că vor fi concediaţi la finalul cursei de la Interlagos. Echipa va fi închisă dacă proprietarul nu găseşte un cumpărător în şapte zile.

Alonso şi Vettel: "A fost un privilegiu să concurăm alături de Schumacher"

Fernando Alonso şi Sebastian Vettel i-au mulţumit lui Michael Schumacher pentru impactul pe care l-a avut în Formula 1 înaintea ultimei sale curse în competiţie.
Joi, 22 Noiembrie 2012 | Formula 1

Alonso: "Nu am nimic de pierdut"

Fernando Alonso spune că va da totul pentru victorie în cursa de la Interlagos pentru că nu are nimic de pierdut.

Hamilton: "Despărţirea de McLaren va fi dificilă"

Lewis Hamilton anticipează că despărţirea de McLaren de la finalul Marelui Premiu al Braziliei va fi una dificilă.

Vettel nu se teme de o eventuală ploaie la Interlagos

Sebastian Vettel susţine că nu este îngrijorat de perspectiva de a concura pe ploaie în cursa decisivă de la Interlagos, chiar dacă Ferrari a obţinut rezultate bune în astfel de condiţii.

Sauber va anunţa al doilea pilot pentru 2013 în Brazilia

Sauber va anunţa pe parcursul acestui weekend numele viitorului coechipier al lui Nico Hulkenberg pentru sezonul 2013. Principalii candidaţi sunt Esteban Gutierrez şi Kamui Kobayashi.
Joi, 22 Noiembrie 2012 | F1 TOP

Avancronică F1 Brazilia: Bătălia finală pentru titlu şi câteva despărţiri

Sebastian Vettel şi Fernando Alonso vor încheia duminică lupta pentru titlul mondial, în timp ce câţiva piloţi se pregătesc să se despartă de actualele lor echipe sau chiar să se retragă din Formula 1.

Ferrari: "Calificările, cruciale pentru şansele lui Alonso la titlul mondial"

Stefano Domenicali a recunoscut încă o dată că Fernando Alonso are nevoie de o clasare cât mai bună pe grila de start de la Interlagos pentru a câştiga titlul mondial.

Ferrari, Renault, McLaren, Red Bull, Williams, regulament, Force India, Toro Rosso, Vettel, Hamilton