Spa-Francorchamps

Vineri, 13 Octombrie 2023 | F1 TOP

Formula 1: Belgia rămâne în calendar și în 2025

Formula 1 a anunțat prelungirea contractului cu Marele Premiu al Belgiei. Circuitul Spa-Francorchamps va face parte din calendarul competițional până la finalul lui 2025.
Luni, 29 August 2022 | F1 TOP

F1: Plecat de pe 14, Max Verstappen câștigă Marele Premiu al Belgiei

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, deși a pornit în cursă de pe poziția a 14-a. Locul secund a fost ocupat de Sergio Perez, iar Carlos Sainz a urcat pe ultima treaptă a podiumului.
Joi, 13 Ianuarie 2022 | Modele noi

Ediția limitată Abarth 595 Spa-Francorchamps: 150 de exemplare disponibile doar în Belgia

Abarth a publicat primele imagini și informații despre ediția limitată 595 Spa-Francorchamps. Un omagiu adus legendarului circuit, aceasta va fi replicată în doar 150 de exemplare, disponibile exclusiv în Belgia.
Luni, 30 August 2021 | F1 TOP

Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei oprit din cauza ploii. Max Verstappen declarat câștigător

Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, găzduit de celebrul circuit Spa-Francorchamps, a fost oprit din cauza vremii nefavorabile. Max Verstappen a fost declarat câștigător, iar George Russell și Lewis Hamilton au completat podiumul.
Miercuri, 22 Aprilie 2015 | Formula 1

Poveştile Formulei 1: Belgia 1998 - accident colectiv cu 13 monoposturi

Startul Marelui Premiu al Belgiei din 1998 a fost afectat de un accident colectiv în care au fost implicaţi nu mai puţin de 13 dintre cei 22 de piloţi de pe grilă.
Miercuri, 30 Iulie 2014 | F1 TOP

Top 10 circuite de Formula 1 după numărul de curse găzduite

Şase circuite care au debutat în Formula 1 în anii '50 continuă să fie prezente şi astăzi în calendarul competiţional, iar cel mai "proaspăt" a fost construit în 1986.
Joi, 22 August 2013 | Formula 1

Fernando Alonso dezvăluie modul în care un pilot trebuie să abordeze circuitul de la Spa-Francorchamps pentru a obţine cel mai bun timp pe tur.
Miercuri, 29 Mai 2013 | Formula 1

Marinescu revine în Formula Renault 3.5 la Spa-Francorchamps

Mihai Marinescu va concura în cursele de Formula Renault 3.5 de la Spa-Francorchamps după ce a absentat în etapa precedentă de la Monaco.
Joi, 08 Noiembrie 2012 | F1 TOP

Robert Necşoiu, câştigătorul F1 Champ 2011, a fost la Marele Premiu al Belgiei şi a petrecut câteva ore în paddock-ul Red Bull de la Spa-Francorchamps. "A fost o experienţă de neuitat".
Marti, 04 Septembrie 2012 | Formula 1

Button, dezamăgit de mesajul lui Hamilton cu telemetria monopostului McLaren

Jenson Button şi-a exprimat "surprinderea şi dezamăgirea" pentru decizia lui Lewis Hamilton de a publica pe Twitter telemetria monopostului McLaren.

Vettel: "Schumacher a rămas un adevărat luptător"

Sebastian Vettel a avut cuvinte de laudă la adresa lui Michael Schumacher după duelul celor doi din Marele Premiu al Belgiei care a fost la un pas să se încheie cu un incident.
Luni, 03 Septembrie 2012 | Formula 1

Hamilton a postat pe Twitter telemetria McLaren din calificările de la Spa

Lewis Hamilton a declanşat un mic scandal la McLaren după ce a publicat duminică pe contul său de Twitter telemetria monopostului din calificări.

Raikkonen regretă că nu a putut lupta pentru victorie

Kimi Raikkonen consideră că locul trei obţinut la Spa este foarte bun în condiţiile în care Lotus nu a avut un monopost suficient de rapid pentru a lupta pentru victorie.

Schumacher, trădat din nou de monopostul Mercedes

Michael Schumacher nu a putut forţa în finalul cursei de la Spa-Francorchamps din cauza unei defecţiuni la cutia de viteze.

Alonso: "Sunt norocos că pot concura la Monza"

Fernando Alonso consideră că a avut noroc să scape fără răni după accidentul de la Spa-Francorchamps, întrucât a fost la un pas să fie lovit în cap de monopostul lui Romain Grosjean.
Duminica, 02 Septembrie 2012 | F1 TOP

Button a câştigat la Spa, Hamilton şi Alonso au abandonat!

Jenson Button a câştigat la Spa-Francorchamps o cursă care a început cu abandonurile lui Fernando Alonso şi Lewis Hamilton după un accident în lanţ provocat de Romain Grosjean.
Duminica, 02 Septembrie 2012 | Formula 1

Kobayashi vrea pe podium, Sauber speră la victorie

Kamui Kobayashi şi-a stabilit ca obiectiv să termine cursa de la Spa pe podium după ce a ocupat locul doi în calificări, însă Sauber aşteaptă prima victorie după patru ani.

Hamilton: "Dezastrul din calificări, cauzat de renunţarea la noua aripă spate"

Lewis Hamilton a dezvăluit că rezultatul "dezastruos" din calificările de la Spa are drept cauză decizia de a utiliza aripa spate veche în locul noii componente aduse în Belgia.

GP3: Vişoiu, locurile 15 şi 13 în cursele de la Spa-Francorchamps

Robert Vişoiu nu a câştigat niciun punct în cele două curse de GP3 de la Spa-Francorchamps, pe care le-a terminat pe locurile 15 şi, respectiv, 13.
Sambata, 01 Septembrie 2012 | Formula 1

Maldonado a pierdut locul trei pe grilă din cauza unei penalizări

Pastor Maldonado a fost penalizat cu trei poziţii pe grila de start de la Spa-Francorchamps şi va pleca doar de pe locul şase în cursa de duminică.