Spa-Francorchamps

Marti, 31 Iulie 2012 | Formula 1

Pirelli a anunţat pneurile furnizate pentru următoarele trei curse

Pirelli a anunţat marţi specificaţiile pneurilor pe care le va oferi în cursele de la Spa-Francorchamps, Monza şi Singapore.
Luni, 16 Iulie 2012 | Formula 1

Pentru prima oară în istoria Formulei 1, un pilot a fost filmat pe circuit cu o cameră video onboard amplasată la nivelul ochilor, oferind fanilor o experienţă vizuală inedită.
Luni, 09 Iulie 2012 | Formula 1

Spa-Francorchamps va găzdui curse de F1 cel puţin până în 2015

Organizatorii Marelui Premiu al Belgiei au anunţat că au ajuns la un acord de principiu cu Bernie Ecclestone pentru găzduirea curselor de F1 la Spa-Francorchamps până în 2015.
Luni, 02 Iulie 2012 | Formula 1

Spa-Francorchamps vrea să prelungească contractul pentru F1 până în 2016

Organizatorii Marelui Premiu al Belgiei vor să prelungească contractul pentru Formula 1 până în 2016, după ce proiectul alternării cursei cu Paul Ricard a eşuat.
Joi, 28 Iunie 2012 | Formula 1

Franţa renunţă la alternarea propriei curse cu cea de la Spa-Francorchamps

Un eventual Mare Premiu al Franţei nu va mai alterna cu cursa de la Spa-Francorchamps, potrivit ultimelor informaţii din presa franceză.
Duminica, 24 Iunie 2012 | Formula 1

Formula 2: Marinescu, locul 12 în cursa abandonată din cauza ploii

Mihai Marinescu a terminat pe locul 12 cursa de duminică din Formula 2 de la Spa-Francorchamps, care a fost abandonată după numai trei tururi din cauza ploii.

Formula 2: Marinescu, locul 13 în a doua sesiune de calificări

Mihai Marinescu va pleca doar de pe locul 13 în a doua cursă de Formula 2 de la Spa-Francorchamps după ce a pierdut controlul monopostului în calificări.
Sambata, 23 Iunie 2012 | F1 TOP

Formula 2: Marinescu, locul patru în prima cursă de la Spa-Francorchamps

Mihai Marinescu a terminat pe locul patru cursa de sâmbătă de Formula 2 de la Spa-Francorchamps, însă riscă să piardă poziţia la masă verde.
Vineri, 22 Iunie 2012 | Formula 1

Formula 2: Marinescu, locul nouă în a doua sesiune de antrenamente

Mihai Marinescu a terminat pe locul nouă a doua sesiune de antrenamente din cadrul etapei de Formula 2 de la Spa-Francorchamps.

Formula 2: Marinescu, locul 11 în antrenamentele de la Spa

Mihai Marinescu a terminat pe locul 11 prima sesiune de antrenamente din cadrul etapei de Formula 2 de pe circuitul de la Spa-Francorchamps.
Marti, 19 Iunie 2012 | Formula 1

Marinescu impresionează în testele de Formula 2 de la Spa

Mihai Marinescu a ocupat locurile 2, 8 şi 2 în primele trei părţi ale sesiunii de teste de Formula 2 de pe circuitul de la Spa-Francorchamps.
Joi, 29 Martie 2012 | Formula 1

Franţa va confirma vineri revenirea în calendarul Formulei 1

Franţa va oficializa vineri revenirea în calendarul Formulei 1 începând din sezonul 2013 după o absenţă de cinci ani.
Vineri, 09 Martie 2012 | Formula 1

Valencia rămâne în calendar, dar va alterna cursele cu Barcelona din 2013

Bernie Ecclestone a anunţat că organizatorii Marelui Premiu al Europei au achitat taxa de participare pentru 2012, însă Valencia şi Barcelona vor alterna cursa din Spania din 2013.
Luni, 30 Ianuarie 2012 | Formula 1

Negocierile pentru revenirea Franţei în Formula 1 au intrat în impas

Şansele ca Franţa să revină în Formula 1 în 2013 au scăzut după ce Belgia a solicitat o taxă de 5 milioane de euro inclusiv în anii în care cursa va avea loc alternativ la Spa-Francorchamps.
Vineri, 20 Ianuarie 2012 | Formula 1

Ungaria ar putea renunţa la cursa de Formula 1

Devalorizarea forintului şi a monedei unice europene în raport cu dolarul american ar putea determina Ungaria să renunţe la cursa de Formula 1.
Marti, 06 Septembrie 2011 | Formula 1

Site-ul oficial al Formulei 1 a publicat un rezumat extins al Marelui Premiu al Belgiei, realizat cu imagini şi comentarii radio care nu au fost difuzate în timpul cursei.
Miercuri, 31 August 2011 | Formula 1

Alonso, încântat să se dueleze cu Webber în Eau Rouge

Fernando Alonso spune că a fost încântat să aibă un duel roată la roată cu Mark Webber în virajul Eau Rouge de la Spa-Francorchamps, chiar dacă a fost depăşit de australian.
Marti, 30 August 2011 | Formula 1

Ecclestone confirmă revenirea Franţei în F1 în 2013

Bernie Ecclestone şi-a dat acordul pentru ca circuitul Paul Ricard din Franţa să găzduiască curse de F1 începând din sezonul 2013, în alternanţă cu Spa-Francorchamps, potrivit L'Equipe.
Luni, 29 August 2011 | Formula 1

Schumacher a stabilit două noi recorduri la Spa-Francorchamps

Michael Schumacher şi-a completat colecţia impresionantă de recorduri cu două noi performanţe în premieră obţinute duminică în Marele Premiu al Belgiei.

Nico Rosberg a catalogat drept "super spectaculos" startul din cursă de la Spa-Francorchamps, în urma căruia a devenit lider după ce a plcat de pe locul 5.