Surpriza Sedici
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dupa succesul pe care cei de la Fiat il au in acest inceput de an cu Grande Punto (locul intai la vanzari in Europa pe luna ianuarie), un alt model al italienilor vine sa ii contrazica clar pe cei care prevedeau scufundarea mai adanca a constructorului din Peninsula. Este vorba de Sedici, SUV-ul compact realizat de Fiat in colaborare cu Suzuki depasind toate previziunile constructorului.
Astfel, in doar zece zile, comenzile pentru modelul italian au ajuns la cifra 7.000. In acest context nu pare foarte mult, insa daca punem in calcul faptul ca Fiat a anuntat, la lansarea modelului, ca se asteapta la vanzarea a 11.000 de unitati in 2006, dimensiunile cifrei cresc semnificant. Mai mult, trebuie spus ca Sedici este prima incercare a italienilor de a isi face loc pe piata Sport Utility Vehicle. Nici nu se putea un start mai bun.
Singura problema – una majora insa – este faptul ca parteneriatul cu Suzuki nu prevedea posibilitatea unei cresteri a numarului exemplarelor produse. Insa cei de la Fiat isi pun toate sperantele in negocierile care vor fi deschise foarte curand.
CIFRE
75% din cumparatorii lui Sedici au optat pentru versiunea 1.9 Multijet de 120 CP.
60% din clientii care au comandat un Sedici nu au mai detinut vreodata un model Fiat.
90% din comenzi vizeaza versiunile de echipare de top ale modelului italian.
Adauga un comentariu
Cele mai recente stiri
-
Lexus anunță o nouă ediție specială pentru LBX. Denumită Vibrant Edition, aceasta va fi produsă doar din septembrie 2025 și până în luna mai a anului viitor. (11.09)
-
Pentru a marca retragerea celebrului Civic Type R din Europa, Honda a lansat o hartă interactivă cu peste 120 de drumuri, din Europa, ideale pentru condus. Transfăgărășanul este, desigur, pe listă. (11.09)
-
Formula 1 a semnat un acord nou cu Monaco pentru găzduirea cursei pe străzile principatului pentru mai multă vreme. Marele Premiu din Monaco va rămâne în calendar până în 2035. (11.09)
-
Noua Honda Prelude este aici: motor hibrid de 200 CP
-
Mercedes-Benz dezvăluie interiorul noului GLC Electric: ecran masiv de 39 inch
-
OFICIAL: BMW iX3 este primul model din noua eră Neue Klasse: 805 km autonomie
-
Audi va lansa primele modele cu software Rivian în 2028
-
PREMIERĂ: Am văzut pe viu noua generație Renault Clio. 5 lucruri esențiale
Comentarii (0)