Acordul VW-Proton a cazut
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Guvernul Malaeziei a decis ca oferta Volkswagen pentru compania Proton nu a fost indeajuns de generoasa si a inchis discutiile cu grupul german.
Proton s-a mai aflat in discutii si cu General Motors si alte firme, dar se credea ca VW va prelua compania din Malaezia. Proton se afla intr-o perioada dificila din cauza instabilitatii de pe piata auto din Malaezia si din cauza concurentei din ce in ce mai mari din partea companiilor japoneze si coreene.
Se cunoaste faptul ca modelele Proton sunt depasite, mai ales la capitolul siguranta si manevrabilitate. Oficialii guvernului din Kuala Lampur au declarat ca in conditiile in care cei de la VW nu sunt interesati sa faca o oferta serioasa, Proton va incepe discutiile cu alte companii.
Printre principalii favoriti in preluarea companiei din Malaezia se numara gigantul american General Motors.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Economic
-
Dacia a înregistrat o creștere foarte mare a vânzărilor de mașini cu motoare hibride în ultimele 9 luni. Mai exact, marca de la Mioveni se poate lăuda cu o creștere de 170% a vânzărilor de mașini hibride. (23.10)
-
Tesla Model Y a fost cea mai vândută mașină în Europa, în luna septembrie. Modelul electric și-a găsit aproape 26.000 de clienți noi în prima lună din toamnă. (23.10)
-
Dacia Sandero rămâne cea mai vândută mașină pe piața europeană după ultimele 9 luni ale lui 2025. În septembrie, modelul mărcii de la Mioveni a fost al treilea cea mai vândută mașină pe continent. (22.10)
-
Toyota, cel mai valoros brand auto. Mercedes-Benz și BMW pe podium

-
Record stabilit de Skoda Superb 2.0 TDI: 2.831 de kilometri cu un singur plin

-
Noul Ferrari SC40: exemplar unicat inspirat de legendarul F40

-
Noul Omoda 4 a debutat oficial: lansarea pe piață programată în 2026

-
BMW: Cererea pentru noul iX3 a depășit orice așteptări. 3.000 de comenzi în 6 săptămâni




Comentarii (0)