C30 s-a dopat la SEMA!
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Celebrul SEMA, salonul de tuning si aftermarket care a debutat in aceasta saptamana in Las Vegas, nu putea sa ignore ultimul venit in familia Volvo, C30. Ei bine, modelul suedez a primit haine noi si a fost prezentat in trei versiuni-concept modificate de tot atatea case de tuning de peste ocean.
Cel mai radical dintre cele trei exponate este cel realizat de Evolve, casa americana dotand modelul suedez cu un motor de 5 cilindri de 2.5 care dispune de doua turbine secventiale. Cei 507 CP si 633 Nm se inteleg perfect cu sistemul de tractiune integrala electronica Evolve/Haldex. Culoarea galbena, jantele de 19 inch si pneurile Pirelli Pzero Rosso coordoneaza imaginea dinamica a modelului.
Mai putin extrema dar la fel de interesanta este versiune propusa de tunerii de la ipd, caracterizata prin compresorul volumetric si o turbina atasate motorului care duc puterea la 384 de cai. Portierele de tip fluture si jantele de 18 inch din ultima generatie a produselor create de Alpine se asorteaza cu nuantele de pe steagul suedez care acopera caroseria.
In sfarsit, raportul de forte scade cand vorbim de ultimul C30 prezent la SEMA si tunat de Heico. Asta pentru ca in acest caz este vorba de “doar” 300 de cai. Caroseria in culori de camuflaj si ancorele destinate placilor de snowboard de pe plafon au rolul de a demasca rolul ultim al noii versiuni iar cele patru roti motrice si ambianta interioara creata de Burton, un nume mare in sporturile alpine completeaza imaginea lui C30 Heico.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Gigantul american de tehnologie anună o serie de îmbunătățiri pentru Android Auto, dar și pentru mașinile care au sistemul multimedia cu Google built-in. Pe listă regăsim o interfață nouă. (13.05)
-
Hyundai a prezentat oficial noul său sistem multimedia Pleos Connect. Acesta va fi prezent la modelele din Grupul Hyundai începând din acest an și aduce o interfață mai simplă de utilizat și bazată pe inteligența artificială. (30.04)
-
Stellantis și-a unit forțele cu Microsoft pentru a dezvolta produse și servicii bazate pe inteligența artificială. Acordul dintre cele două companii este valabil pentru următorii 5 ani. (17.04)
-
Adio, Volkswagen Touran. Producția modelului ajunge la final după 24 de ani

-
BYD și viitorul mobilității de familie: conceptul Ocean-V, prezentat la Beijing

-
Ediție limitată pentru Skoda Fabia: vor exista doar 125 de exemplare

-
Noul Renault 4 Plein Sud: versiune cu plafon retractabil din pânză

-
OFICIAL: Opel și chinezii de la Leapmotor, parteneriat pentru un SUV nou







Comentarii (0)