Ce cumpara europenii?
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Jato, una dintre societatile care se ocupa cu analize si statistici ale pietei auto europene, a publicat lista celor mai vandute modele din fiecare tara a Europei. Datele, publicate in septembrie, se refera la luna august.
Astfel, aflandu-se pe pozitia intai in patru tari europene (Cipru, Irlanda, Marea Britanie si Spania), Ford Focus este modelul care reuseste sa domine cele mai multe piete de pe Batranul Continent, la egalitate cu Skoda Fabia (model care se afla pe primul loc la vanzari in Danemarca, Polonia, Slovacia si Cehia).
Volkswagen Golf domina pietele a trei tari din Europa (Germania, Grecia si Elvetia) iar Renault Clio isi taie partea leului pe alte trei piete: Belgia, Franta si Slovenia. Fiat Grande Punto reuseste se se strecoare pe prima pozitie doar in Italia (dar cu cifre foarte bune in comparatie cu concurenta), iar Peugeot 207 domina piata olandeza.
Foarte interesante rezultatele japonezilor de la Toyota: Corolla este prima in Estonia si Letonia, Avensis in Finlanda si Norvegia iar in Islanda cel mai bine vandut model este...Land Cruiser.
CE CUMPARA EUROPENII
- Austria: VW Polo
- Belgia: Renault Clio
- Cipru: Ford Focus
- Danemarca: Skoda Fabia
- Elvetia: VW Golf
- Estonia: Toyota Corolla
- Finlanda: Toyota Avensis
- Franta: Renault Clio
- Germania: VW Golf
- Grecia: VW Golf
- Irlanda: Ford Focus
- Islanda: Toyota Land Cruiser
- Italia: Fiat Grande Punto
- Letonia: Toyota Corolla
- Lituania: VW Passat
- Luxemburg: Audi A4
- Marea Britanie: Ford Focus
- Norvegia: Toyota Avensis
- Olanda: Peugeot 207
- Polonia: Skoda Fabia
- Portogalia: Opel Astra
- Rep. Ceha: Skoda Fabia
- Slovacia: Skoda Fabia
- Slovenia: Renault Clio
- Spania: Ford Focus
- Suedia: Volvo V70/XC70
- Ungaria: Suzuki Swift
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Economic
-
Dacia Sandero a fost cea mai vândută mașină pe piața europeană în prima jumătate din 2026. Modelul producătorului de la Mioveni s-a clasat în fața unor modele precum Tesla Model Y și Renault Clio. (22.07)
-
Toyota și Lexus au vândut împreună un număr record de mașini electrice și hibride în prima jumătate din acest an, în Europa. Vânzările totale ale grupului japonez pe continentul nostru au avut o scădere ușoară. (17.07)
-
Dacia Sandero a pierdut primul loc la vânzările europene din luna iunie. Modelul mărcii românești a fost depășit de către Tesla Model Y în prima lună a verii. (14.07)
-
Noul Aston Martin Dreadnought este un SUV militar virtual destinat jocului Call of Duty

-
Sfârșit de epocă: Bugatti a produs ultimul său model cu motor W16

-
Volvo s-ar fi răzgândit: ar putea aduce înapoi berlinele și break-urile

-
Viitoarea generație Dacia Spring, lansare în septembrie

-
Opel va construi o fabrică nouă în Algeria: va produce mașini și motoare




Comentarii (1)