Din el iese Evo X!
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Mitsubishi va prezenta la Detroit ultima evolutie a prototipului din care va deriva mult-asteptatul Lancer Evo X. Desi este vorba de un model care oficial este trecut in lista Salonului de la Detroit la capitolul “concepte”, creatia constructorului japonez este foarte aproape de formele si liniile versiunii de serie a celui mai sportiv model Mitsubishi. Aceasta din urma este asteptata la finalul anului viitor.
Multe dintre elementele stilistice prezente pe conceptul Prototype X, oficializat astazi de Mitsubishi sub forma a doua desene interesante, sunt preluate de la Concept X, care a fost prezentat anul trecut. Diferentele se resimt la nivelul partii frontale si al bosajelor rotilor, mult mai agresive in cazul lui Prototype X.
In ceea ce priveste modelul de serie, ultimele zvonuri interne din partea celor de la Mitsubishi vorbesc de un Lancer Evo X dotat cu o cutie de viteze cu dublu ambreiaj (in stilul DSG) si cu noul sistem de tractiune integrala Super All Wheel Control (S-AWC). Acesta va fi capabil sa transfere cuplul, selectiv, fiecarei roti in parte prin utilizarea unui pachet de gestiune simultana in timp real a franelor, acceleratiei si suspensiilor.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Concepte
-
Constructorul chinez de automobile și cel mai mare producător de mașini electrice din lume, în 2025, a prezentat în cadrul Salonului Auto de la Beijing mai multe premiere mondiale. Cireașa de pe tort a fost, fără îndoială, Ocean-V, un concept care demonstrează aspirațiile BYD în domeniul mobilității de familie. (12.05)
-
Constructorul francez de automobile prezintă, cu ocazia Roland-Garros French Open 2026, noul Renault 4 JP4x4 Concept. Este o reinterpretare a versiunilor Plein Air și JP4 ale modelului original. (12.05)
-
BMW Alpina a publicat primele imagini oficiale cu un viitor model de lux. Acesta va fi un coupe de dimensiuni mari și urmează să fie prezentat în această săptămână. (11.05)
-
Marca Oltcit, reînregistrată de Ford Otosan: fosta marcă românească va fi protejată

-
Audi readuce la viață o mașină care a stabilit un record de viteză în anii ’30

-
INTERVIU: Co CEO MATEROM, importator al mărcii LEPAS în România: "Vrem să vindem 700 de unități până la finalul anului"

-
Cuceritor

-
Noul Opel Corsa GSE: cel mai rapid model al mărcii debutează cu 281 CP





Comentarii (0)