Exclusivistul Spyker C12 Zagato
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Presedintii Spyker Cars si Zagato au prezentat astazi la Geneva rodul colaborarii lor: Spyker C12 Zagato, o masina sport exclusivista care celebreaza intrarea constructorului olandez in Formula 1. Doar 24 de unitati vor fi produse, livrarile fiind programate sa inceapa abia in martie anul viitor, catre o clientela selecta.
Imprumutand linii de design de la monopostul Spyker F8-VII, automobilul cu tractiune spate, construit integral din aluminiu, are la baza modelul standard C12 si un motor V12 de 6.0 litri, provenit de la Volkswagen. Propulsorul ofera 500 de cai putere si un cuplu motor de 610 Nm. Puterea este distribuita rotilor spate cu ajutorul unei cutii manuale sau automate in sase trepte, cu un mod de selectare a vitezelor asemanator celui intalnit la monoposturile de F1.
Spyker C12 Zagato are o lungime de 4.5 metri, o latime de 2.02 metri si o inaltime de doar 1.25 metri iar masa nu depaseste 1480 kilograme. Performantele modelului sunt si ele demne de un adevarat supercar: 0-100 km/h in 3.8 secunde si o viteza maxima de 314 km/h.
Cei interesati de achizitionarea unui asemenea model vor trebui sa scoata din buzunar 495.000 de euro.
Vanzarile vor fi insa limitate doar la piata europeana.Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Kia a dezvăluit oficial un model nou pentru piața europeană. Acesta se numește K4 și este un hatchback de dimensiuni compacte disponibil cu 4 motorizări care dezvoltă până la 180 cai putere. (17.09)
-
Renault a prezentat oficial o variantă nouă pentru modelul electric 4 E-Tech. Noua variantă este botezată Societe Van și este o utilitară destinată exclusiv pieței din Franța. (17.09)
-
Dacia a lansat noua variantă Pick-Up pentru Duster. Noua variantă, dezvoltată în parteneriat cu carosierii de la Romturingia, este disponibilă pentru comandă începând de azi în România și propune un preț de pornire de 26.000 euro fără TVA. (17.09)
-
Euro 7 mai face o victimă: Audi va retrage motorul său cu 5 cilindri în 2027
-
Înlocuitorul lui Ford Focus va fi un SUV compact: lansare în 2027
-
Italienii prezintă un nou concept creat la cererea Volkswagen
-
Renault Megane electric, eclipsat de noile 4 și 5. Francezii schimbă strategia
-
Lynk&Co 08 lansat oficial în România: versiune PHEV cu autonomie electrică de 200 kilometri
Comentarii (0)