Fiat, lider pe piata vehiculelor comerciale
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
In primele 7 luni ale acestui an, AutoItalia, unic importator al marcilor Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Lancia, Maserati, SsangYong, Honda si Segway a vandut 8293 autovehicule.
In perioada ianuarie-iulie 2007, marca Fiat Professional continua sa fie lider in piata vehiculelor comerciale usoare de import, cu 2997 unitati vandute, in crestere cu circa 87% fata de aceeasi perioada a anului trecut. In luna iulie 2007, vanzarile Fiat Professional au atins o cota de 25,4% din piata vehiculelor comerciale usoare de import.
Pe modele, Fiat Doblo Cargo este lider in clasa lui, cu 1424 unitati vandute in 7 luni si o cota de piata de 48%, in segmentul sau. Modelul Fiat Ducato, cu 350 unitati vandute in luna iulie, detine locul 1 in piata vehiculelor comerciale de import, cu o cota de 16% in segmentul sau. La autoturisme, cu 2976 unitati vandute in primele 7 luni ale acestui an, marca Fiat a inregistrat o crestere de 72,4% fata de perioada similara a anului 2006, cu mult peste cresterea de 53,3% a pietei autoturismelor de import.
In ceea ce priveste vanzarile pe modele, Albea a inregistrat un volum de 1946 unitati vandute, gama Punto 1142 unitati, Panda 925 unitati.
Doblo Panorama este lider in segmentul sau, cu 789 unitati vandute in primele 7 luni ale acestui an, o crestere de 147,3% fata de aceeasi perioada a anului 2006 si o cota de piata de 27,6 % in segment. Recent lansat pe piata in Romania, Fiat Linea a inregistrat deja 102 unitati vandute. De asemenea, pana la aceasta data, a fost lansat un numar important de comenzi. La Alfa Romeo, s-au vandut 141 unitati, din care:76 Alfa 159 si 45 Alfa 147. La SsangYong s-au vandut 154 unitati iar la Maserati 9 unitati.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Intern
-
Administrația Fondului pentru Mediu a anunțat oficial o nouă sesiune de înscrieri pentru programul Rabla 2025. Înscrierile pentru persoanele fizice încep din 16 decembrie, iar acestea sunt deschise până la sfârșitul anului. (15.12)
-
Producția auto din România a avut parte de o scădere de 2.5% în ultimele 11 luni, potrivit noilor date furnizate de Asociația Constructorilor de Automobile din România. În luna noiembrie au fost produse la fel de multe mașini ca în aceeași lună de anul trecut. (09.12)
-
Dacia a anunțat oficial deschiderea comenzilor pentru noile versiuni actualizate ale lui Sandero și Sandero Stepway. Primele exemplare vor fi livrate în primul trimestru din 2026. (09.12)
-
Porsche: „Ritmul de inovare al mărcilor chineze îți taie respirația”

-
Noul Opel Astra facelift: faruri LED adaptive și autonomie mărită pentru versiunea electrică

-
Dacia deschide comenzile pentru noile Sandero și Sandero Stepway facelift: start de la 15.750 euro

-
Noua Kia Seltos: SUV-ul subcompact ajunge acum și în Europa

-
Land Rover readuce pe piață clasicul Defender: culori noi, preluate de la Defender OCTA




restul sunt masini adevarate...NO COMMENT!!!