Ford si GM, in carti pentru Craiova
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Ford si General Motors sunt singurele companii care au achizitionat, pana in prezent, dosarul de prezentare al Automobile Craiova, necesar pentru depunerea ofertelor de cumparare a firmei, anunta Mediafax.
"Ford si General Motors au achizitionat dosarele de prezentare si au avut acces si la informatii suplimentare in cadrul camerei de date organizate la sediul Automobile Craiova", au declarat pentru Mediafax surse guvernamentale.
Pentru depunerea ofertelor de cumparare a Automobile Craiova, companiile interesate sunt obligate sa cumpere de la AVAS dosarul de prezentare a firmei. Totodata, ofertantii trebuie sa achite garantia de participare la licitatie in valoare de 1,04 milioane euro.
Investitorii vor fi departajati in functie de pretul oferit pe actiune, investitiile asumate pentru modernizarea capacitatilor de productie a autoturismelor de pe platforma Automobile Craiova, angajamentul ofertantului de a ajunge in al patrulea an de la privatizare la un nivel de integrare de minim 60% si realizarea unui volum al productiei de 200.000 de autoturisme in al patrulea an investitional de la data transferului dreptului de proprietate asupra actiunilor, potrivit strategiei de privatizare a companiei.
Ofertantii vor trebui sa prezinte si un plan de afaceri pe o perioada de patru ani in care sa mentioneze elementele tehnice, economico-financiare, sursele de finantare, dezvoltarea pietei. Cea mai buna oferta va fi selectata de catre Comisia de privatizare prin aplicarea grilei de punctaj.
Din punctajul final acordat de catre Comisie, pretul oferit pe actiuni va avea o pondere de 35%, iar investitiile pentru modernizarea capacitatilor de productie a autoturismelor vor avea un punctaj de 20%. Planul privind nivelul de integrare va avea o pondere de 20%, iar volumul de productie propus de investitor va fi notat tot cu 20%. Fiecare dintre cele patru elemente de departajare pentru stabilirea ofertei castigatoare va fi punctat separat.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Intern
-
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că a fost semnat contractul pentru construcția lotului 2 al Drumului Expres Arad-Oradea. Cei aproape 40 de kilometri vor trebui finalizați în 24 de luni. (13.09)
-
Clienții din România pot comanda noul model cu zero emisii DS No.8. Acesta este disponibil în două niveluri de echipare, iar prețurile încep de la 59.000 de euro cu TVA inclus. (04.09)
-
Potrivit celor mai noi date furnizate de Asociația Constructorilor de Automobile din România, vânzările de mașini noi au crescut cu 52% în luna august. Românii au cumpărat peste 15.000 de mașini noi în ultima lună a verii. (02.09)
-
Stellantis schimbă macazul: va continua să vândă mașini cu motoare termice și după 2030
-
Prima imagine cu noul Mercedes-Benz Clasa C Electric: autonomie de 800 km
-
PREMIERĂ: Am văzut pe viu noua generație Renault Clio. 5 lucruri esențiale
-
Skoda prezintă noul concept Vision O. Prefigurează viitoarea generație Octavia
-
Euro 7 mai face o victimă: Audi va retrage motorul său cu 5 cilindri în 2027
Mai mult gama lor viitoare este absolut de senzatie. am vazut succesorii lui spark, aveo si lacetii/nubira si arata superb. in plus au preturi extrem de competitive iar vanzarile lor vor creste exponential in urmatorii ani in aceasta zona a europei unde este si romania. producand la noi vor avea preturi si mai bune.