Hakaze in Second Life
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Celebrul joc Second Life, spatiu virtual care imita foarte bine viata reala, si-a imbogatit colectia de masini cu cea mai noua aparitie Mazda, conceptul Hakaze. Conceptul va putea fi condus pe soselele virtuale ale insulei Nagare, parte componenta a Second Life.
Laurens van den Acker, director al Departamentului de Design Mazda a declarat ca Hakaze este expresia unui nou limbaj in design denumit Nagare. “Nagare inseamna miscare, energie si frumusete, inseamna conexiune, iar Second Life reprezinta una dintre cele mai interesante platforme interactive ale Internet-ului. Ne place foarte mult ideea de a oferi oamenilor sansa sa conduca in realitatea virtuala cel mai nou prototip realizat de noi”, a declarat van den Acker.
La randul sau, Peter Birtwhistle, designer in cadrul Departamentului de Design al Mazda Motor Europe a declarat: "Hakaze si Second Life se potrivesc perfect. Hakaze este un vehicul modern, tip crossover compact, care ofera senzatiile unui roadster, iar insula Nagare va fi un loc ideal pentru ca oamenii sa poata conduce virtual acest prototip, comunicand in acelasi timp intre ei si bucurandu-se de surprizele care ii asteapta.”
Second Life a luat fiinta in 2003 si a fost creat de compania americana LindenLab.
Portalul este un continent virtual 3D care are in prezent aproximativ 3 milioane de “locuitori” din intreaga lume. Este una dintre cele mai dinamice “tari” virtuale, gazduind in fiecare moment aproximativ 15.000 de utilizatori.Pentru mai multe detalii puteti accesa site-ul http://www.secondlife.com/. Mazda Motor Europe a declarat ca va organiza o conferinta virtuala pe insula Nagare in data de 15 februarie 2007, ora 16.00, pentru a lansa prototipului Hakaze. Pentru a participa la aceasta conferinta de presa trebuie sa va inregistrati la adresa mazda-press@mazdaeur.com pana la data de 12 februarie ora 10.00.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Chinezii de la Xiaomi au stabilit un nou record pe Nurburgring. Modelul electric SU7 Ultra este cel mai rapid sedan electric de serie testat vreodată pe legendarul circuit german. (11.06)
-
Presa britanică a anunțat oficial noii prezentatori pentru următorul sezon al emisiunii The Grand Tour. Noua echipă va fi alcătuită din doi canadieni, Thomas Holland și James Engelsman și din britanicul Francis Bourgeois. (04.06)
-
Cea mai nouă machetă LEGO Technic este dedicată modelului Aston Martin Valkyrie. Pachetul conține 707 piese și costă 60 de euro pe continentul european. (02.06)
-
Amenințare directă
-
Prima imagine cu noua generație Audi Q3. Data lansării a fost confirmată
-
Noi imagini cu viitorul BMW iX3: autonomie de 800 km
-
Noul Audi Q5, disponibil acum și în versiuni cu motor hibrid plug-in
-
Noi imagini cu viitorul Mercedes-Benz GLC electric: lansarea, la Salonul Auto din Munchen
Comentarii (0)