Iata-l pe Honda HSV-010 GT, succesorul lui NSX!
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Japonezii de la Honda au testat noul HSV-010 pe circuitul de la Suzuka. Modelul este bazat pe succesorul lui NSX, care nu a mai intrat in productie, iar existenta sa este dedicata strict competitiilor. Astfel, Honda HSV-010 GT va concura in campionatul japonez SuperGT, la clasa GT500, in locul versiunii de competitie a lui NSX.
Motivul inlocuirii lui NSX in acest campionat a fost schimbarea regulamentului, care obliga constructorii sa utilizeze modele cu motor pe puntea fata. Noul HSV-010 GT are un motor V8 de 3.4 litri, care dezvolta peste 500 CP. Din motive ecologice, dar si de costuri ridicate de productie care nu vor fi recuperate prin vanzari, cei de la Honda nu vor mai crea un inlocuitor de strada al lui NSX, iar V8-urile pentru modelele de strada au fost eliminate din gama.
Via | Carscoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Honda in Romania
-
Honda Civic Preţ: 17.500 - 39.522 €
-
Honda Civic Sedan Preţ: n/a - 27.500 €
-
Honda CR-V Preţ: n/a - 38.250 €
-
Honda CR-V Hybrid Preţ: 34.000 - 43.000 €
-
Honda HR-V Preţ: 21.440 - 25.188 €
-
Honda Jazz (2014-2017) Preţ: 14.988 €
Ultimele stiri din Video
-
VIDEO: Germania vs America! Liniuță între BMW M4 Competition și Ford Mustang Dark Horse SuperchargedCei de la canalul de YouTube Edmunds Cars au realizat o liniuță pentru a vedea ce motor este mai rapid: un 6 în linie turbo sau un V8 supraalimentat. Aflați în video care model a câștigat. BMW M4 Competition sau Ford Mustang Dark Horse? (30.01)
-
Cei de la canalul de YouTube CarExpert au realizat o liniuță pentru a vedea ce este mai rapid: un model electric sau un V8 supraalimentat. Așadar, aceștia au pus față în față o Tesla Model 3 Performance și un Ford Mustang Dark Horse Supercharged. Aflați î (27.01)
-
Isack Hadjar, pilot de Formula 1 pentru echipa Red Bull Racing, a trecut de la monopostul de F1 la un vehicul de Dakar. Aflați cum s-a descurcat pilotul de curse la volanul unui Ford Raptor T1+. (26.01)
-
Șeful de design Audi critică ecranele mari din habitaclu: "Nu oferă cea mai bună experiență"

-
Noul BYD Sealion 5 DM-i a ajuns în România: start de la 27.600 euro

-
Mărcile cu cele mai multe rechemări în Europa, în 2025. Peugeot, pe primul loc

-
Noul Bertone Runabout, un supercar în stil retro cu motor V6

-
Noul Renault Duster pentru piața din India: interior nou și motor cu 158 CP













Acum in mijlocul iernii,ne pregatim de revelion cu totzii.Toata lumea la cumparaturi,pt.masa de revelion.Sa avetzi o masa bogata!Stitzi ce am auzit?Castravetzii de sera nu mai sunt de actualitate.Acum sunt la moda castravetzii TDI.
Un an nou fericit!