Inmatricularile de masini noi au scazut cu 53% in noiembrie
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Inmatricularea de masini rulate in tara noastra a avut o crestere de 200% fata de aceeasi perioada a anului trecut, in timp ce inmatricularile de masini noi au suferit o scadere de 53%. Luna trecuta s-au inmatriculat peste 41.000 masini rulate si numai 14.000 masini noi.
Cea mai cautata marca a fost Volkswagen, cu aproape 12.000 unitati intrat in circulatie, urmata de Opel, cu aproximativ 8.500 si Ford, cu circa 4.300 masini. Anul trecut au fost inmatriculate in tara in jur de 3.600 masini Volkswagen second hand, aproximativ 2.900 Opel-uri si mai putin de 1.600 masini marca Ford.
Varful in materie de inmatriculari de masini noi in 2008 a fost inregistrat in luna august, cu 30.500 unitati, noiembrie fiind cea mai slaba luna din acest punct de vedere, cu mai putin de 14.000 unitati inmatriculate. Inmatricularile de automobile second hand au explodat dupa data de 1 iulie, cand noua varianta a taxei de mediu a permis inmatricularea vehiculelor mai vechi contra unei taxe mai mici de 1.000 euro, in cele mai multe cazuri.
Via | Hotnews
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Intern
-
Autoritățile au luat decizia ca pe mai multe străzi și bulevarde din București, mai exact din zona centrală, viteza maximă să fie limitată la 30 de km/h. Această măsură există deja pe Calea Victoriei. (30.04)
-
Dacia a tins o bornă importantă de producție la uzina de la Mioveni, acolo unde tocmai a fost asamblată mașina cu numărul 8 milioane. Este vorba despre un exemplar Bigster, finisat în nuanța exterioară Albastru Indigo. (29.04)
-
Marca chineză Chery, unul dintre cei mai mari producători auto din China, a intrat oficial pe piața din România. În țara noastră, noua marcă va fi vândută prin rețeaua dealerilor Auto Italia. (28.04)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
Comentarii (1)