Oferta Ford este mai generoasa decat cerintele
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Teodor Atanasiu, presedintele Autoritatii pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) a declarat ca Ford Europa a facut o oferta tehnica mai generoasa pentru societatea Automobile Craiova decat criteriile impuse in caietul de sarcini de catre statul roman.
"Aceasta ne duce la premisele nu numai ale unei privatizari de succes, ci si ale unei constructii industriale de mare anvergura in Craiova si crearea celui de-al doilea mare producator de autoturisme din Romania. Nu pot sa va spun foarte multe date pentru ca cei de la Ford ne-au cerut confidentialitate pana luni, cand presedintele lor pe Europa va veni sa prezinte oficial premierului Tariceanu si comisiei de privatizare aceasta oferta", a mai spus Teodor Atanasiu.
Presedintele AVAS a precizat ca statul a cerut companiei care cumpara Automobile Craiova ca i0n patru ani sa ajunga la o productie de 200.000 de autoturisme pe an si sa pastreze forta de munca actuala, societatea avand aproximativ 3.000 de angajati, informeaza Mediafax.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Intern
-
Un total de 2.8 milioane de plăcuțe de frână vor lua naștere în România, în acest an, folosindu-se doar energie regenerabilă, furnizată de 3.236 de panouri fotovoltaice instalate la fabrica de plăcuțe de frână TMD Friction Caransebeș. (12.03)
-
Potrivit noilor date furnizate de Asociația Constructorilor de Automobile din România, producția auto națională a avut parte de o scădere de peste 5% în luna februarie. Este a doua lună consecutivă când sunt înregistrate scăderi de producție în România. (11.03)
-
Cei de la Horse Powertrain au produs motorul cu numărul 10 milioane la uzina din Mioveni. Aceasta are o capacitate anuală de producție de 450.000 de motoare. (05.03)
-
Noua Dacia Striker: motor hibrid și preț de pornire sub 25.000 euro

-
Noul Nissan X-Trail facelift: parte frontală restilizată și sistem multimedia cu Google integrat

-
Noul MG 4X, un crossover electric cu baterii în stare semi-solidă

-
Noul Mercedes-Benz VLE, succesorul electric al Clasei V

-
Noul Ferrari Amalfi Spider: plafon din material textil și motor V8 de 631 CP




cine vine sa faca acteste investii la Craiova? compania cu cele mai mari pierderi din lume in 2006... http://www.bloombiz.ro/article--Business-Companii-Companiile_cu_cele_mai_mari_pierderi_in_2006--763652.html
Eu lucrez pt piata externa, clientul meu din US imi spune ca Ford este cea mai de evitat companie atat de cumparatori cat si la angajare. Numai cei disperati, muritorii de foame se duc sa lucreze la Ford, a incetat de mult sa mai fie o cultura si o mandrie a fi angajat Ford.