Rusia va deveni piata numarul 1 din Europa
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Rusia va depasi Germania la sfarsitul acestui an in topul vanzarilor de masini pe pietele europene, preluand astfel sefia pe Batranul Continent. Evenimentul se va petrece cu trei ani inainte de prognozele initiale, care aruncau rusii pe aceasta pozitie abia in 2011.
"Rusia a recuperat enorm in ultimul timp, se misca foarte repede si continua sa accelereze ritmul de dezvoltare", sustine Stanley Root, cel care a coordonat studiul efectuat de PriceWaterhouseCoopers.
Primele sase luni ale anului in curs au insemnat o crestere de 41% fata de aceeasi perioada a anului trecut in Rusia, unde au fost vandute 1.645.000 de masini. In aceeasi perioada de tip, Germania a reusit vanzari de 1.630.000 de masini, principala cauza fiind reprezentata de cresterea constanta a economiei ruse in raport cu cele ale tarilor vest-europene.
via | Automotive News
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Economic
-
Vânzările Dacia au scăzut pe piețele din Germania și Spania, două piețe importante pentru marca de la Mioveni. Dintre toate modelele, scăderea cea mai mare a fost înregistrată de electricul Spring. (09.03)
-
Chinezii de la BYD au raportat o scădere a vânzărilor de 41%, la nivel global, în luna februarie. Deși exporturile au crescut cu 50%, vânzările pe piața locală au scăzut cu 65%. (02.03)
-
Toyota a publicat rezultatele vânzărilor sale la nivel global în prima lună din 2026. Jumătate din vânzările mărcii nipone au fost reprezentate de mașini cu motoare electrificate. (27.02)








Long live, Maică (dacă tu zici), dar nu cred că tocmai acolo ar trebui noi să căutăm surse de inspiratie. Aş vrea eu să avem noi petroloiul şi gazele lor...Nu le avem, aşa că m-aş uita la alte ţări pentru inspiraţie. Am eu ceva idei, din păcate utopice. Primul lucru - schimbarea poporului. Restul ar veni apoi aproape de la sine...