Saptamana viitoare se poate decide taxa auto
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, a anuntat astazi ca va participa, saptamana viitoare, la intalnirea lunara a ministrilor de Finante din UE, existand posibilitatea ca atunci sa fie prezentate si informatii noi legate de taxa auto.
El a precizat ca, deocamdata, nu exista date noi referitoare la aceasta taxa. "Nu a mai aparut nimic nou in legatura cu aceasta taxa. Saptamana viitoare voi merge la intalnirea lunara a ministrilor Finantelor si daca atunci voi avea noutati, vi le voi comunica. Oricum, singurele informatii oficiale sunt cele pe care comisarul Laszlo Kovacs le da in numele Comisiei Europene, iar altele, cum ar fi scrisori trimise de directia de specialitate, sunt doar corespondenta tehnica uzuala in astfel de situatii", a declarat Vosganian.
Romania ar putea sa transmita Comisiei Europene, in aceasta saptamana, scrisoarea de raspuns privind taxa auto, care va include referiri la modificarile legislative prevazute, in acord cu sugestiile executivului de la Bruxelles, au declarat pentru Mediafax surse oficiale.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Intern
-
În data de 14 iunie, România va fi gazda turneului BMW Golf Cup, o competiție dedicată amatorilor, cu o tradiție de peste 40 de ani. Un exemplar i4 va fi oferit ca premiu celui care va realiza primul "hole-in-one" al turneului. (12.06)
-
BMW Seria 7 primește pe piața noastră o nouă culoare. Noua nuanță se numește Desert Sand Uni și poate fi comandată în România la un preț de peste 7000 euro. (10.06)
-
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a anunțat redeschiderea parțială a circulației pe Transalpina. Circulația va fi deschisă doar pe porțiunea dintre Rânca și Curpăt. (06.06)
-
Amenințare directă
-
Prima imagine cu noua generație Audi Q3. Data lansării a fost confirmată
-
Noi imagini cu viitorul BMW iX3: autonomie de 800 km
-
Noul Audi Q5, disponibil acum și în versiuni cu motor hibrid plug-in
-
Noi imagini cu viitorul Mercedes-Benz GLC electric: lansarea, la Salonul Auto din Munchen
Puneti mina si scrieti la urmatoarele adrese. Nimeni nu o sa o faca in locul nostru.
Din ceea ce s-a scris aici in forum si din Cotidianul, iata adresele unde deduc ca trebuie sa scriem si sa reclamam la UE (6 adrese/ institutii):
1) Comisia Petitii a Parlamentului UE
Parlement europeen Commission des petitions Secretariat, Rue Wiertz B-1047 BRUXELLES, e-mail: petitions@europarl.europa.eu
2) Comisia Europeana
Commission of the European Communities (Attn: Secretary-General), B-1049 Brussels, Belgium e-mail: SG-PLAINTES@ec.europa.eu.
3) Comisarul pt Protectia Consumatorului, dna Kuneva, la Comisia europeana
4) Comisarul pt taxe si vami, dl Laszlo Kovacs, la Comisia europeana, e-mail: Laszlo.Kovacs@ec.europa.eu
5) Presedintele Parlamentului European, dl Hans-Gert Poettering, e-mail: hpoettering@europarl.eu.int
6) Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene
Palais de la Cour de Justice, Boulevard Konrad Adenauer Kirchberg L-2925 Luxembourg, tel.: (352) 4303.1,
fax: (352) 4303.2600, Internet: http://curia.europa.eu/
Scrieti in loc sa va lamentati la nesfirsit. Daca Ungaria si Polonia au fost condamnate, inseamna ca exista jurisprudenta si hotii nostrii de la guvernare pot fi pusi la punct. Se poate scrie in limba romana si probabil si direct pe mail.