SPP cumpara masini pentru demnitari
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
SPP (Serviciul de Protectie si Paza) a primit oferte din partea a patru firme pentru cumpararea de masini BMW, Volkswagen, Land Rover si Audi, la preturi totale cuprinse intre 950.000 lei si 3,1 milioane lei (290.000 euro-947.000 euro). Masinile sunt destinate transportului si escortei demnitarilor romani sau straini.
SPP a anuntat, in luna aprilie, ca va cumpara 53-60 autoturisme de teren si de oras pentru transportul si escorta demnitarilor, pentru care va plati o suma totala estimata in intervalul 9,6-10,6 milioane lei (echivalent a 2,8-3,1 milioane euro).
La licitatie au participat doar patru furnizori, respectiv firmele Auto Bavaria, Tess Brasov, Premium Auto Motor si Porsche Romania, informeaza Mediafax.
Auto Bavaria a prezentat oferta doar pentru furnizarea de masini de teren, tip BMW X5, la un pret total de 952.516 lei.
Firma Tess Brasov a ofertat modelul Volkswagen Touareg, la un pret de aproximativ un milion lei pentru cele cinci autovehicule de teren, respectiv de 2,1 milioane lei pentru autoturismele de escorta.
Premium Auto Motor a prezentat oferte pentru masini Land Rover la un cost de 1,2 milioane lei, pentru autovehicule de teren, si 2,1 milioane lei pentru autoturismele destinate escortei demnitarilor.
Porsche Romania a oferit modelul Audi Q7 doar pentru transportul si escorta demnitarilor, la un pret de 2,1 milioane lei.
Pretul de achizitie si dotarile tehnice ale masinilor vor fi principalele criterii de evaluare a ofertelor. Lucian Pahontu, seful SPP, a asigurat ca procedurile de derulare a licitatiei vor fi transparente.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Intern
-
Noul Zeekr 7GT a debutat, oficial, pe piața din România. Modelul cu zero emisii va fi disponibil în trei versiuni, iar prețurile pornesc de la 46.490 de euro cu TVA inclus. (06.04)
-
Guvernul României va interzice în curând importurile de mașini cu norme de poluare sub Euro 3. Totodată, va fi limitat și numărul de mașini introduse în țară de o persoană. (03.04)
-
Consiliul General al Municipiului București a aprobat un nou plan prin care mașinile cu motoare hibride vor pierde gratuitatea la parcare începând din 1 mai. Totodată, mașinile electrice vor mai beneficia de această gratuitate până la sfârșitul anului viitor. (03.04)
-
Rușii readuc la viață Volga: modele chinezești construite într-o fostă fabrică Volkswagen

-
OFICIAL: BMW iX3 este Mașina Anului 2026 în Lume

-
Noul concept Hyundai Boulder anunță un viitor rival pentru Mercedes-Benz Clasa G

-
Noul Mercedes-Benz GLS facelift: design revizuit și motoare mild-hybrid mai puternice

-
SUV-ul smart în 2026: 5 tehnologii care fac diferența cu adevărat




Comentarii (1)