Toyota, cei mai productivi in SUA
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
In urma unui studiu intocmit in Statele Unite s-a constatat ca Toyota conduce in clasamentul productivitatii printre producatorii auto.
Astfel, primul producator auto din lume are nevoie de 29,93 ore pentru a produce o masina. Toyota este urmata in acest clasament de Nissan care realizeaza o masina in 29,97 ore si Honda care a inregistrat un timp de 31,63 ore.
Acest timp incorporeaza intreg procesul de productie si asamblare necesar unei unitati.
Motivul pentru care japonezii conduc acest clasament in Statele Unite tine modalitatea diferita in care opereaza producatorii americani.
Americanii au fabrici diferite pentru productia de motoare, pentru sistemele de transmisie si pentru asamblare. Studiul a relevat rezultate imbucuratoare pentru General Motors care si-a imbunatit productivitatea, ajungand sa egaleze Toyota la viteza de asamblare a unei masini.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Constructorul suedez de automobile anunță intrarea în producție a noului EX60. SUV-ul cu zero emisii va fi asamblat la uzina din Torslanda, Suedia. (27.04)
-
Chinezii de la CATL au prezentat trei baterii de ultimă generație. Una dintre ele se încarcă de la 10 la 98% în doar 6 minute și jumătate, iar cealaltă promite o autonomie de până la 1.500 de kilometri. (27.04)
-
Audi a anunțat oficial sfârșitul producției modelelor A1 și Q2. Cele două modele vor fi înlocuite de viitorul A2 e-Tron, care va fi un model electric de clasă subcompactă. (24.04)
-
Șeful de design exterior de la Mercedes-Benz: "Nimeni nu mai cumpără break-uri"

-
Sfârșit de drum: Audi a retras din producție modelele A1 și Q2

-
Noile BYD Seal 08 și Sealion 08: berlină și SUV premium cu încărcare în 9 minute

-
Noul Hyundai Ioniq 3: autonomie de până la 500 de kilometri

-
Chinezii de la Leapmotor lansează electricul B05 în Europa: 218 CP și 482 km autonomie




Comentarii (0)