Zafira OPC va fi biturbo diesel!
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Piata monovolumelor sportive este in floare. Daca versiunile sport ale modelelor de familie reprezinta o mina de aur pentru constructorii care au dat startul pe acest segment, versiunile diesel ale monovolumelor sport incep sa ridice capul in lume.
Acesta este si cazul celor de la Opel, care se pare ca pregatesc o lovitura pe aceasta piata: Zafira OPC biturbo diesel. Noua versiune va fi echipata cu un motor de 1.9 litri cu doua turbine care dezvolta 190 de cai putere. Acesta este derivat direct din motorul-prototip prezentat de Opel la Geneva acum trei ani. Atunci, acesta era un biturbo diesel de 1.9 litri si 212 cai putere.
Noul propulsor va dispune de ultima tehnologie GM in domeniu, expertii afirmand ca valoarea cuplului maxim va fi atinsa inca de la 1400 rpm. In ceea ce priveste cifrele performantelor, acestea se indreapta spre 7.5 secunde pentru 0-100 km/h.
Zafira va fi primul, dar nu si ultimul model Opel care va primi acest motor. Astfel, pronosticurile arata ca germanii pregatesc o versiune de 215 CP pentru noul Vectra.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Volvo va introduce un font nou pentru ecranele mașinilor sale. Noul font, numit Volvo Centum, afișează un text mai mare și promite un nivel de siguranță îmbunătățit. (23.12)
-
BMW a pregătit câteva aplicații noi pentru modelele de performanță BMW M. Posesorii acestor modele vor primi 3 aplicații noi pentru vizualizarea unor noi date dinamice, pentru curse de drag racing și chiar un canal de entertainment. (18.12)
-
Mercedes-Benz a dezvăluit noul său proiect de sustenabilitate Tomorrow XX. Prin acest program, marca germană se angajează să producă mașini mai prietenoase cu mediul și care folosesc o proporție mai mare de materiale ecologice și reciclate. (15.12)
-
Marcă auto italiană, readusă la viață după aproape 100 de ani

-
China interzice mânerele retractabile, acționate electric, din 2027

-
Grecia instalează camere radar cu AI. Peste 2.500 de amenzi în doar 4 zile

-
Suzuki pregătește 9 vehicule pentru Salonul Auto de la Tokyo

-
Ce se mai lansează prin alte părți: Lexus prezintă cea mai puternică versiune a lui RZ pentru Japonia




Comentarii (0)