BMW a cumparat John Cooper Works
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
BMW a hotarat sa cumpere John Cooper Works, casa de preparare a modelelor Mini. Dupa ce a facut din Mini un mit renascut peste ani, constructorul german ajuta astfel producatorul de kituri supersport destinate exclusiv mini-modelelor britanice. In acest moment, firma este condusa de Mike Cooper, fiul genialului preparator britanic John Cooper.
In aceste conditii, noul Mini va beneficia in scurt timp de noi versiuni JCW care vor dispune de kituri montate direct in fabrica din Oxford. Acestea vor veni cu garantii originale de la producator.
Desi niciuna dintre parti nu a publicat detalii legate de achizitie. Kay Segler, Boss-ul Mini, afirma ca John Cooper Works va fi dezvoltata in asa fel incat firma britanica sa reprezinte un sub-brand al Grupului BMW.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Constructorul suedez de automobile anunță intrarea în producție a noului EX60. SUV-ul cu zero emisii va fi asamblat la uzina din Torslanda, Suedia. (27.04)
-
Chinezii de la CATL au prezentat trei baterii de ultimă generație. Una dintre ele se încarcă de la 10 la 98% în doar 6 minute și jumătate, iar cealaltă promite o autonomie de până la 1.500 de kilometri. (27.04)
-
Audi a anunțat oficial sfârșitul producției modelelor A1 și Q2. Cele două modele vor fi înlocuite de viitorul A2 e-Tron, care va fi un model electric de clasă subcompactă. (24.04)
-
Șeful de design exterior de la Mercedes-Benz: "Nimeni nu mai cumpără break-uri"

-
Sfârșit de drum: Audi a retras din producție modelele A1 și Q2

-
Noile BYD Seal 08 și Sealion 08: berlină și SUV premium cu încărcare în 9 minute

-
Noul Hyundai Ioniq 3: autonomie de până la 500 de kilometri

-
Chinezii de la Leapmotor lansează electricul B05 în Europa: 218 CP și 482 km autonomie




Comentarii (0)