Concept Fiat, desenat de Bertone
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Italienii de la Bertone vor prezenta un nou concept car luna viitoare la Salonul Auto de la Geneva. Automobilul va purta sigla Fiat si va continua traditia celor 80 de ani de colaborare. Masina super sportiva va fi echipata cu un motor de 100 de cai putere provenit de la Fiat Panda. Caroseria va fi construita in intregime din aluminiu si plastic transparent pentru unele panouri ale caroseriei. Sportiva va fi echipata cu scaune tip scoica si un parbriz prelungit si in lateral.
Sub caroseria futurista se afla o cutie de viteze provenita tot de la Panda si motorul de care vorbeam mai devreme: 1.4 litri 16 valve Fire care dezvolta 100 de cai putere la 6.000 de rotatii pe minut si un cuplu motor de 131 Nm. Panda atinge 0-100 km/h in 9.5 secunde si o viteza maxima de 185 km/h. Concept car-ul este asteptat sa obtina insa o performanta mult mai buna datorita caroseriei foarte usoare.
Au mai existat informatii anterioare privind planul de salvare gandit de Fiat pentru cei de la Bertone, plan care prevedea infiintarea unei intregi companii care sa produca un coupe-cabriolet de dimensiuni mici, acesta urmand sa fie vandut sub brandul Lancia. Bertone ar fi asigurat expertiza si facilitatile de productie. Probabil ca acest concept este o confirmare a viitorului proiect de salvare, initiat de Fiat.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Concepte
-
MG Motor a prezentat oficial noul concept Cyber. Acesta este un SUV electric care va fi transformat în model de serie și va reprezenta etalonul gamei. (10.07)
-
MG Motor a prezentat oficial un nou concept care anunță viitorul său hatchback din segmentul subcompact. Noul concept se numește Go și a fost prezentat la Festivalul de Viteză de la Goodwood. (09.07)
-
Alpine a publicat primele imagini cu prototipul viitorului A110 electric. Noul prototip are două motoare electrice și aceeași caroserie cu actuala generație A110, iar prezentarea va avea loc la Festivalul de Viteză de la Goodwood. (03.07)
-
Nu se mai fac ca pe vremuri. Un BMW Seria 3 din '77 cu 14.500 km la bord a fost scos la vânzare

-
Dacia deschide comenzile pentru cel mai puternic Sandero: start de la 19.700 euro

-
Noul Ferrari CZ26: exemplar unicat bazat pe SF90 Stradale

-
Primele imagini cu un nou SUV electric Mercedes-AMG

-
Prețuri noua Skoda Peaq în România: start de la 49.700 de euro




Comentarii (0)