Elvetienii, cu sticla la volan
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Centrele nationale ale politiei rutiere din tarile Europei au realizat in luna decembrie 2006 un control vast si coordonat in toate statele. Obiectiv: detectarea tuturor conducatorilor auto care au consumat bauturi alccolice sau druguri inainte de a se urca la volan.
Rezultatele sunt foarte interesante. Cel mai ridicat numar de soferi prinsi in stare de ebrietate la volan s-a inregistrat in Elvetia, aceasta fiind insa tara cu cele mai putine cazuri de droguri intre toate cele 19 state care au participat la actiune. Aproape 6000 de oameni au fost controlati in Elvetia, iar nivelul alcoolemiei a depasit 0.5 la mie in cazul a 3% dintre conducatorii auto. Media celorlalte tari a fost de 2.1%. Pe de alta parte, 0.7% dintre cei testati de politie consumasera droguri in Elvetia, media celorlalte state fiind aici ceva mai mare: 2.7%.
Acest control este reluat in fiecare luna decembrie si este efectuat sub egida European Traffic Police Network (TISPOL), echivalentul Interpolului in traficul rutier.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Siguranta
-
Citroen a inițiat o campanie de rechemare pentru modelele C3 și C3 Aircross. Peste 100.000 de exemplare ale celor două modele au o problemă cu camera video frontală, care nu detectează corect limita de viteză. (16.02)
-
Autoritățile din China au decis să interzică vânzarea de mașini noi care au un volan desenat în forma unei manșe. Această măsură va intra în vigoare de la începutul anului viitor. (16.02)
-
Potrivit unor date noi furnizate de Safety Gate, sistemul european de alerte, Peugeot a fost brand-ul cu cele mai multe rechemări auto în Europa, în 2025. Constructorul francez a trebuit să inițieze 25 de campanii de rechemare pe parcursul anului trecut. (26.01)
-
Noul Suzuki Across, un SUV electrificat înrudit cu Toyota RAV4

-
Vedetă internațională

-
Noua Toyota Highlander, prima generație electrică a SUV-ului

-
Ford: pierderi de 8.2 miliarde de dolari în 2025 din cauza restructurării producției de mașini electrice

-
Noul Porsche Cayenne Electric a fost expus la București: start de la 108.000 euro




Comentarii (0)