Fiat 500 Abarth, concurent pentru Mini Cooper
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Proaspat lansatul Fiat 500 va avea si divizie de performanta. Sergio Marchione, presedintele Fiat, a declarat presei ca micul model va fi pregatit de divizia de performanta Abarth si va primi un motor puternic de 135 de cai putere. Modelul de baza va intra in vanzare in Europa luna viitoare, urmand ca 500 Abarth sa fie disponibil la cateva luni dupa.
Marchione a precizat ca versiunea de performanta va purta sigla Abarth si nu cea a companiei Fiat. Tot CEO-ul grupului italian a anuntat ca micul Abarth va fi vandut intr-un numar redus de exemplare pentru a pastra un caracter exclusivist. Astfel 500 Abarth se va putea bate de la egal la egal cu cu Mini Cooper. Italienii au fixat pentru versiunea de performanta a modelului 500 un pret de 15.000 de euro, considerabil mai mic decat cel al contracandidatului Mini Cooper care costa in prezent 18.700 de euro.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din IAA FRANKFURT 2007
-
Echipa Automarket a plecat la drum joi dimineata si, dupa popasuri dese, a ajuns in Romania sambata pe inserat. (18.09)
-
Mercedes a publicat noi imagini ale conceptului F700 si detalii despre tehnologia de care acesta dispune. (17.09)
-
Automarket va prezinta ultima parte a maratonului foto de la Salonul de la Frankfurt. Acestea sunt cele mai tari fete de la salonul german! (17.09)
-
Porsche: „Ritmul de inovare al mărcilor chineze îți taie respirația”

-
Noul Opel Astra facelift: faruri LED adaptive și autonomie mărită pentru versiunea electrică

-
Noua Kia Seltos: SUV-ul subcompact ajunge acum și în Europa

-
Land Rover readuce pe piață clasicul Defender: culori noi, preluate de la Defender OCTA

-
Noi teste Euro NCAP: 4 stele pentru noul Renault Clio




Ramane de vazut la ce nivel va fi calitatea fabricatiei. Eu le urez succes!