Fiat 500 vandut cu 60.000 de euro
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
In mod normal, aceasta stire ar fi trebuit sa inceapa cu "Un exemplar Fiat 500 s-a vandut in Marea Britanie cu 60.000 de euro". Dar, pentru ca nu vorbim de un exemplar oarecare, vom spune doar ca o opera de arta a unei artiste foarte bine cotate din Anglia a fost vanduta la o licitatie cu 60.000 de euro (42.000 de lire sterline).
Particularitatea desenului este faptul ca acesta nu a fost facut pe panza, pe hartie sau pe sticla, ci pe partile laterale ale unui Fiat 500. Opera de arta creata de Tracey Emin are si un nume: "I Told You Not To". Nu este singurul exemplar creat de artista britanica, celelalte patru masini pictate urmand sa fie si ele scoase la licitatie. Toate fondurile stranse vor fi donate unei organizatii caritabile prin care sunt ajutati copiii din Uganda.
Exemplarele Fiat 500 ale lui Tracey Emin sunt primele care intra pe piata britanica, modelul italian urmand sa ajunga oficial in Albion in ianuarie 2008, cu cateva saptamani inaintea debutului oficial in Romania.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Aston Martin marchează 25 de ani de la debutul primei generații Vanquish. Modelul de performanță este acum la a 3-a generație, revenită după o pauză de 6 ani. (26.03)
-
Ian Callum, fostul designer șef al mărcii Jaguar, a dezvăluit că marca britanică avea 4 modele noi în dezvoltare înainte ca Jaguar să decidă să se concentreze doar pe mașini electrice. (20.03)
-
Lancia sărbătorește 50 de ani de la momentul lansării primei generații Gamma. Acest nume va reveni în toamna lui 2026 și va fi atribuit unui SUV. (19.03)
-
Piesă de muzeu: ultimul Mercedes-Benz E 500 este expus la muzeul mărcii germane

-
Noua Cupra Raval: cea mai accesibilă electrică a mărcii are până la 226 CP

-
Noul MG S9 PHEV a ajuns în România: start de la 35.990 euro

-
Noi informații despre viitorul BMW X5 alimentat cu hidrogen: 750 km autonomie

-
Hyundai prezintă noile concepte Earth și Venus: anunță o marcă nouă pentru China





"Opera de artă creată de Tracey Emin..."
Uite, omul cât trăieşte învaţă lucruri noi şi folositoare. Eu credeam, ca prostul, că operă de artă este Capela Sixtină sau vreun tablou de Rembrandt sau Simfonia a 9-a de Beethoven. Când colo, ce să vezi, celebra Tracey Ermin, arhicunoscută pe plan mondial, a creat şi ea o operă de artă: a desenat-monocolor-o raţă care pare că plonjează în picaj, sub privirea mirată a altei zburătăcitoare (de specie neidentificată). Van Gogh, Rubens, Tonitza, Petraşcu şi Grigorescu s-ar răsuci ca ventilatoarele în mormânt de-ar afla ce-a ajuns arta azi. Bine măcar că au strâns bani pentru copii aflaţi în nevoie.
PS Din când în când simt nevoia de puţin sarcasm, vă rog nu-mi săriţi la beregată...:)