GM vrea model low-cost
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dupa ce Toyota si Tata au anuntat ca sunt interesate sa intre pe segmentul de piata low-cost, acum e randul celor de la GM sa-si exprime interesul fata de un astfel de model pentru 2010.
General Motors si-a exprimat intentia de a intra pe piata automobilelor low-cost, piata care a cunoscut o dezvoltare uimitoare in ultimii ani. Inginerii GM au facut deja prima propunere: masina va fi produsa si vanduta sub brandul Chevrolet in 2010 sau 2011 in Rusia, o parte a Europei, America de Sud si probabil China.
Ideea a pornit de la succesul pe care l-a inregistrat Renault cu Dacia Logan, care a vandut din 2004 pana in prezent 248.000 de exemplare. O asemenea piata, potrivit lui Carlos Ghosn, boss-ul Nissan, va atinge un milion de masini in 2009.
Aceasta cifra nu avea cum sa nu trezeasca interesul GM, mai ales ca si constructori ca Toyota si Tata au anuntat ca vor lansa automobile low-cost, estimate la 2500 de dolari.
Adauga un comentariu
Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
Ultimele stiri din Modele noi
-
Noul Renault 5 Turbo 3E, cea mai puternică versiune a modelului electric, a primit deja 850 de comenzi într-o săptămână. Prețul de pornire al celui mai puternic Renault 5 din istorie este de 155.000 euro. (08.05)
-
Toyota a prezentat oficial noua Corolla Cross facelift. Noul model actualizat aduce un design revizuit, precum și o nouă linie de echipare GR Sport. (08.05)
-
Chevrolet a pregătit o actualizare importantă pentru Corvette. Modelul de performanță primește un interior nou, cu butoane fizice repoziționate și cu ecrane mai mari. (08.05)
-
Primele imagini cu viitorul Volvo XC70: modelul revine după aproape 10 ani
-
Renault deschide comenzile pentru noul motor hibrid E-Tech 160 în România: start de la 24.700 euro
-
Ford renunță la dezvoltarea viitoarei arhitecturi pentru mașini electrice
-
Ford Kuga primește un pachet de design nou: jante de 20 de inch și plafon negru
-
Viitoarele modele Scout vor avea motoare Volkswagen produse în Mexic
Intrebari & Raspunsuri
Close
Inchide notificarea pentru
Comentarii (0)