Hyundai HCD10 Hellion Concept
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Hyundai Motor America a prezentat in premiera mondiala conceptul HCD10 Hellion la o conferinta de presa in cadrul Salonul Auto de la Los Angeles. Hellion este un cross-over sport in 3 usi care inspira atitudine si independenta.
Designul exterior este dominat de prezenta sa sportiva. In partea frontala, farurile sunt orientate in interior spre grila foarte simpla. Parbrizul foarte inclinat mentine nota sportiva. Tevile de esapament, doua la numar, sunt cromate si sunt integrate in spoilerul spate. Jantele de 20 de inch sunt invelite in teflon pentru a putea rezista sarcinilor mari.
Interiorul este presarat cu elemente de alb si de aluminiu mat care contrasteaza cu ambianta neagra a habitaclului. Scaunele sunt echipate cu un sistem hidraulic unic care mentine comfortul pasagerilor in timpul mersului. Plansa de bord indica starea tuturor sistemelor masinii. Panoul de control ofera acces usor la sistemul audio si de climatizare, acestea fiind pozitionate sub monitorul sistemului de navigatie.
Performanta trebuia sa fie in ton cu designul exterior asa ca Hellion a fost echipat cu un motor V6 de 3.0 litri Common Rail (CRDi) care ofera 236 de cai putere. Cutia automata in 6 trepte si tractiunea integrala completeaza performanta CUV-ului.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Concepte
-
Skoda a decis să readucă la viață una dintre cele mai neobișnuite mașini din istoria sa: pickup-ul Felicia Fun. Acesta a debutat în 1995 ca o versiune a hatchback-ului Felicia, realizată cu implicarea Volkswagen. (29.08)
-
Hyundai a publicat primele imagini teaser cu un viitor concept. Debutul este programat pentru Salonul Auto de la Munchen și ar putea anunța un nou model electric subcompact. (26.08)
-
Cehii de la Skoda au publicat o imagine și un video teaser cu habitaclul noului concept Vision O. Debutul este programat pentru data de 8 septembrie, în cadrul Salonului Auto de la Munchen. (25.08)
-
Horse Powertrains produce un nou motor de 1.2 litri mild-hybrid cu GPL în România
-
Volvo lansează noul XC70: versiune PHEV cu autonomie electrică de peste 200 km
-
Seducție
-
Opel s-a răzgândit. Va comercializa mașini cu motoare termice și după 2028
-
Noua generație Volkswagen T-Roc: design nou și, în premieră, motorizări hibride
Comentarii (0)