Imprumut de 3 miliarde de euro pentru autostrada
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Romania va contracta, incepand cu acest an, credite externe in suma totala de peste 10 miliarde lei (mai mult de trei miliarde euro) pentru lucrarile la autostrada Brasov-Bors, la care se vor adauga inca 1,6 miliarde lei alocate de la bugetul de stat, anunta Mediafax.
Guvernul va plati in acest an companiei americane Bechtel 489,3 milioane lei pentru lucrarile la autostrada, din care 147 milioane lei vor fi contractate prin credite externe si 342,2 milioane lei de la buget, conform fisei de investitii anexate unei ordonante de urgenta aprobate recent de Guvern.
Anul 2007 este singurul in care sumele vor fi asigurate preponderent de la buget, pentru intervalul urmator fiind prevazuta contractarea de credite externe pentru aproximativ 10 miliarde lei, reprezentand peste 90% din totalul fondurilor necesare lucrarilor.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Intern
-
Dacia a deschis oficial comenzile pentru noul Jogger facelift în România. Noua versiune actualizată are un preț de pornire de 19.000 euro cu TVA. (12.02)
-
Potrivit celor mai noi date furnizate de Asociația Constructorilor de Automobile din România, producția de mașini a avut parte de o scădere în prima lună din 2026. (11.02)
-
După premiera națională, din cadrul Transylvania Open, noul Porsche Cayenne Electric a fost expus la București în fața presei, clienților și fanilor mărcii din Stuttgart. Prețurile încep de la 108.039 euro cu TVA. (10.02)
-
Volkswagen Touareg, cel mai vândut SUV premium din România în 2025

-
Noul Suzuki Across, un SUV electrificat înrudit cu Toyota RAV4

-
Hyundai va lansa 5 modele noi pentru Europa în următoarele 18 luni

-
Șeful Mercedes-AMG: Renunțăm la motorul cu 4 cilindri de pe C 63

-
Încă o marcă chineză ajunge în Europa: Lepas face parte din Grupul Chery




Comentarii (0)