Injectie cu adrenalina pentru Renault
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Renault va lansa 26 de noi modele in urmatorii patru ani, dintre care o jumatate vor fi noutati in materie de design. Aceasta campanie face parte din planul noului boss Carlos Ghosn de a revigora brandul francez. Etichetat „Promisiunea Renault 2009“, planul va avea ca rezultat productia de modele 4x4, crossover, sport sau piese de nisa. Cinci dintre acestea vor concura in partea superioara a segmentului 27000-35000 euro. Renault spera sa-si dubleze vanzarile in acest segment pana in 2009.
Calitatea superioara si imbunatatirea seviciilor reprezinta alte teluri. In plus francezii vor sa mareasca cifra vanzarilor anuale cu inca 800.000 de unitati pe an, cu 32% mai mult fata de cele 2,5 milioane de unitati comercializate anul trecut. Ghosn promite obtinerea unui profit de 6% pana in 2009, mai mult decat actualul 3,2%, in principal prin cresterea utilizarii uzinelor de la 60 la 75%. Atata vreme cat aceste tinte vor fi atinse nu se pune problema disponibilizarilor sau a inchiderii fabricilor.
„In momentul de fata Renault nu are nevoie de restructurari, ci are nevoie sã se extinda, are nevoie de noi produse si de o imagine de brand. Mai este de asemenea nevoie de un management eficient.“ Atat Ghosn, cat si Patrick Pelata, vicepresedinte executiv al departamentului productie si design, sunt ingrijorati de procesele de design si marketing care au generat produse care nu s-au vandut bine. "Vom urmari in continuare si o imbunatatire a imaginii de brand a marcii care a avut de suferit pana acum" a spus Pelata.
Adauga un comentariu
Cele mai recente stiri
-
Ford a fost nevoită să recheme 850.318 vehicule din cauza unei posibile defecțiuni la pompa de combustibil. (12.07)
-
Nissan este în discuții pentru a furniza mașini către Honda în Statele Unite ale Americii. (12.07)
-
Subaru a publicat prima imagine oficială cu un nou model electric. Acesta se numește Uncharted și este un crossover înrudit cu Toyota C-HR. (11.07)
-
Noua Kia EV5 ajunge acum și în Europa: autonomie de 530 kilometri
-
PREMIERĂ: Am văzut pe viu noua Mazda CX-5. 5 lucruri esențiale + VIDEO
-
VLE, viitoarea utilitară electrică Mercedes-Benz, a parcurs 1.090 de kilometri în 13 ore
-
Noile Chery Tiggo 7 și Tiggo 8, lansate oficial în România: start de la 26.000 euro
-
Șoc în F1: Christian Horner, dat afară de la Red Bull
Comentarii (0)