Jaguar introduce propriul "Taxi" pentru Nurburgring: XJ Supersport
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
BMW s-a bucurat de un succes enorm cu "taxiul" său pentru Nurburgring, rol jucat pe rând de vechea şi noua generaţie M5, dar şi de actualul M3 pentru o scurtă perioadă de timp.
Jaguar vrea să urmeze exemplul nemţilor şi promite un program asemănător, care are în centrul atenţiei limuzina sportivă XJ Supersport. "Taxiul" britanic are la bază versiunea V8 de 5.0 litri a sedanului de lux, echipată cu pachetele Sport şi Speed. Clienţii se vor bucura de 510 cai putere, capabili să propulseze maşina cu până la 280 de km/h pe asfaltul "Iadului Verde".
Frank Klaas, directorul global al departamentului de comunicaţii Jaguar, a declarat: "Am desfăşurat mai multe programe de testare pe circuitul de la Nurburgring prin intermediul centrului nostru dedicat. Este locul perfect pentru a demonstra dinamica actualelor XJ, XF şi XK. Dintre toate aceste modele, am descoperit că XJ Supersport a generat cea mai mare surprindere în rândul jurnaliştilor, pentru că aceştia percepeau viteza dintr-un sedan mare, înclinat spre confort."
Exemplarul care va juca rolul "Taxiului" pe circuitul de la Nurburgring este un XJ vopsit în culoarea gri mat.
La interior, luxul a fost abandonat în favoarea a patru scaune sport, cu centuri în patru puncte, şi a unui roll-cage.via l carscoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Jaguar in Romania
-
Jaguar E-Pace Preţ: 30.940 - 59.738 €
-
Jaguar F-Pace Preţ: 46.320 - 86.160 €
-
Jaguar F-Type Coupe facelift Preţ: 59.500 - 143.395 €
-
Jaguar F-Type facelift Preţ: 66.640 - 149.940 €
-
Jaguar i-Pace Preţ: 77.945 - 101.745 €
-
Jaguar XE Preţ: 39.000 - 57.715 €
-
Jaguar XJ facelift Preţ: 83.776 - 109.480 €
Ultimele stiri din General
-
Carlos Tavares, fostul șef Stellantis, este de părere că grupul producător de mașini se va destrăma. În noua sa carte, publicată joi, Tavares crede că Stellantis s-ar putea destrăma în 2 grupuri. (24.10)
-
O mișcare ecologistă propune organizarea unui referendum pentru restricționarea circulației de mașini în centrul Berlinului. Referendumul ar putea avea loc în 2026 și ar limita circulația mașinilor la numai 12 zile pe an pentru fiecare persoană. (24.10)
-
Un brevet nou din partea celor de la Porsche relevă un motor nou care va fi dezvoltat de către producătorul german. Noul motor va putea avea configurații diferite, cu 9, 15 sau 18 cilindri în formă W. (22.10)
-
Noul motor termic dezvoltat de Omoda&Jaecoo, campion la eficiență

-
Toyota dezvoltă un nou motor cu 4 cilindri: va avea peste 400 CP

-
Toyota prezintă primul concept al mărcii de lux Century

-
Noul concept Toyota Corolla anunță prima generație electrică a modelului

-
Ferrari deschide oficial reprezentanța din România. Noul Amalfi, oaspete de seamă




















Comentarii (0)