Lexus LF-A. Ce concept!
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dupa ce v-am prezentat o prima fotografie semioficiala in luna noiembrie, iata primul set de poze oficiale de prezentare a noului concept supercar Lexus LF-A. Prin acest prototip, divizia de lux a celor de la Toyota revine la tema de design "L-finesse" inaugurata odata cu prezentarea primului concept dezvaluit sub numele LF-A, in 2005.
Pe langa schimbarile normale ale liniilor - presupuse de evolutia fireasca a conceptului - noul LF-A primeste acum si sigla F pe aripile anterioare, semnul distinctiei sportive la Lexus. Cel mai interesant aspect al conceptului nipon este faptul ca, desi motorul V10 de 5.0 litri (500 de cai putere) este dispus clasic sub capota in partea frontala, pachetul de transmisie a fost mutat in spatele vehiculului, pentru o mai buna repartitie a maselor. In plus, partea aerodinamica a fost studiata indelung de inginerii japonezi, viteza maxima declarata a conceptului fiind de 320 de kilometri pe ora.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Concepte
-
Skoda a decis să readucă la viață una dintre cele mai neobișnuite mașini din istoria sa: pickup-ul Felicia Fun. Acesta a debutat în 1995 ca o versiune a hatchback-ului Felicia, realizată cu implicarea Volkswagen. (29.08)
-
Hyundai a publicat primele imagini teaser cu un viitor concept. Debutul este programat pentru Salonul Auto de la Munchen și ar putea anunța un nou model electric subcompact. (26.08)
-
Cehii de la Skoda au publicat o imagine și un video teaser cu habitaclul noului concept Vision O. Debutul este programat pentru data de 8 septembrie, în cadrul Salonului Auto de la Munchen. (25.08)
-
Horse Powertrains produce un nou motor de 1.2 litri mild-hybrid cu GPL în România
-
Volvo lansează noul XC70: versiune PHEV cu autonomie electrică de peste 200 km
-
Seducție
-
Opel s-a răzgândit. Va comercializa mașini cu motoare termice și după 2028
-
Noua generație Volkswagen T-Roc: design nou și, în premieră, motorizări hibride
Comentarii (0)