Magna, singura interesata de Chrysler
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Producatorul canadian de componente auto Magna International este singurul ofertant pentru preluarea Chrysler, divizia americana a grupului auto DaimlerChrysler. Magna este, la momentul actual, "singura parte interesata serios de Chrysler", relateaza publicatia germana de specialitate Automobilwoche citata de Mediafax.
DaimlerChrysler va adopta in luna mai o decizie finala privind vanzarea diviziei americane, iar tranzactia urmand sa fie finalizata in doua luni. Oficialii DaimlerChrysler au refuzat sa comenteze informatiile, un purtator de cuvant al grupului declarand ca "toate optiunile sunt deschise". Potrivit oficialilor din industria de profil, Daimler va mai pastra o participatie la Chrysler iar Magna va revinde probabil compania americana dupa restructurare.
Dieter Zetsche, directorul general al DaimlerChrysler, a declarat in luna februarie ca analizeaza toate optiunile posibile pentru divizia americana, care a pierdut aproape 1,5 miliarde de dolari in anul 2006, intrucat interesul cumparatorilor pentru modelele produse a scazut.
In incercarea de a reveni pe profit in 2008, Chrysler intentioneaza sa desfiinteze 13.000 de locuri de munca.Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Divizia europeană a Toyota Motor își va crea un nou Hub Digital în Polonia. Acesta va fi un centru software care va dezvolta aplicații, soluții de securitate cibernetică și infrastructură cloud. (19.04)
-
Aproximativ 1.4 milioane de modele Ford F-150 din SUA au fost afectate de anumite probleme la transmisie și vor fi rechemate în service. (18.04)
-
Companiile Chery și Jaguar Land Rover au publicat imagini noi cu primul model care va fi lansat sub sigla Freelander. Totodată, cele două grupuri au anunțat pregătirea relansării mărcii Freelander. Acest brand va fi lansat ca marcă de mașini electrice și hibride. (18.04)
-
Motorul cu eficiență termică record vine din China: consum de 2.2 l/100 de km

-
PREMIERĂ: Noua Kia Seltos debarcă în Europa cu până la 178 CP și tracțiune integrală electrică

-
Mercedes-Benz publică primele imagini cu interiorul noului Clasa C electric

-
Noua Toyota Yaris Cross facelift: design revizuit și culori noi

-
Noul Volkswagen ID.3 Neo: autonomie mai mare și butoane fizice în habitaclu




Comentarii (0)