Mitsubishi Lancer Evo X: versiunea de productie
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Mitsubishi a dezvaluit imagini cu versiunea finala de productie a noului sedan de performanta Lancer Evolution X. Cu un look aproape identic cu cel al Concept X si al Prototype X, prezentate in 2005 la Tokyo, respectiv 2007 la Detroit, Evo va impresiona publicul prin liniile agresive si prin performantele motorului.
Noul model va fi echipat cu noul sistem de tractiune si manevrabilitate Mitsubishi S-AWC. Noua generatie AWD include o imbunatatire a distributiei fortei si a sistemului de franare ceea ce duce la o mai buna manevrabilitate si stabilitate. Va exista si o versiune usoara a venerabilului motor turbo de 2.0 litri cu sistem de control al valvelor MIVEC3 si cu carcasa din aluminiu.
Puterea este transmisa ambelor punti printr-o cutie manuala cu sase rapoarte care ofera o economie mai mare de combustibil decat varianta generatiei actuale.
Pentru prima oara in istoria modelului, Mitsubishi va lansa masina in afara Japoniei, aceasta fiind programata in primul trimestru al anului viitor in America de Nord.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Porsche a prezentat un exemplar unicat al lui 911 GT3. Cea mai nouă creație unică a mărcii germane este primul exemplar din noua serie Icons of Latin America. Acest exemplar este inspirat de pădurile sălbatice ale Columbiei. (07.11)
-
Alfa Romeo a lansat o linie de echipare nouă pentru modelul Junior. Noua linie de echipare se numește Sport Speciale și aduce numeroase accente negre la exterior și tapițerie alcantara în interior. (07.11)
-
Renault a lansat oficial noua generație Twingo E-Tech, prima generație electrică a modelului de oraș. Noul model aduce un design inspirat puternic de prima generație Twingo din anii 90 și promite o autonomie de până la 263 de kilometri. (06.11)
-
Dacia va lansa un model nou în 2026: va fi rival pentru Skoda Octavia

-
Renault deschide comenzile pentru noul Clio în România: start de la 17.800 euro

-
Prețuri noul Volkswagen T-Roc în România: start de la 28.700 euro

-
Premiera lui Audi Q9, programată pentru anul 2026

-
Scout, noua marcă a Grupului VW, are deja 130.000 de comenzi pentru modelele sale










E demential evo 10 abia astept sa-l vad echippat de rally
Seamana cu Alfa, dar de cand e ceva rau in asta?