Nissan Land Glider Concept ar putea intra in productie sub marca Infiniti
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Conceptul Nissan Land Glider, un amestec intre o motocicleta si un automobil, ar putea intra in productie sub marca Infiniti. Modelul are forma unui autoturism, dar se inclina ca o motocicleta in abordarea virajelor. Ceea ce a pornit initial ca un studiu de design ar putea deveni realitate, sub forma unui vehicul electric cu zero emisii. Initial, oficialii Nissan au declarat ca acest model nu va intra in productie.
Analistii Infiniti cerceteaza posibilitatea introducerii acestui model pe diverse piete din portofoliul sau. Conceptul Land Glider utilizeaza motoare electrice pentru a inclina vehiculul cu 17 grade in viraje, iar aceasta manevra ajuta la stabilitatea in curbe, indiferent de viteza cu care sunt abordate.
Desi modelul are doua locuri, amplasate pe aceeasi linie, versiunea de productie ar putea avea un singur loc din cauza reglementarilor stricte de crash-test pentru impactul din spate. Inginerii Nissan lucreaza deja la dezvoltarea acestui model pentru protejarea pasagerilor in cazul unui accident.
Ideea in urma caruia a fost creat Nissan Land Glider a fost dezvoltarea unui model ingust, care sa nu ocupe un spatiu foarte mare pe sosea sau in parcari.Via | Carscoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Constructorul italian de automobile a publicat primele imagini și informații despre noul Fenomeno Roadster. Cea mai puternică decapotabilă din istoria companiei va fi replicată în doar 15 exemplare. (10.05)
-
Constructorul italian de automobile a publicat o primă imagine teaser cu un nou model special. Cel mai probabil este vorba despre Fenomeno Spyder. (09.05)
-
Renault a lansat oficial noua versiune Plein Sud pentru modelul electric 4 E-Tech. Noua versiune primește un plafon retractabil electric din pânză, precum și sisteme de asistență noi, disponibile de acum și pentru celelalte echipări. (08.05)
-
Noul MG4 Urban poate fi comandat în România: start de la 20.000 de euro

-
Motorizare nouă pentru Renault Clio: benzină+GPL și 1.450 km autonomie totală

-
Marca Oltcit, reînregistrată de Ford Otosan: fosta marcă românească va fi protejată

-
Audi readuce la viață o mașină care a stabilit un record de viteză în anii ’30

-
INTERVIU: Co CEO MATEROM, importator al mărcii LEPAS în România: "Vrem să vindem 700 de unități până la finalul anului"













Comentarii (0)