Nissan scoate model 100% electric
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Rivalitatea dintre producatorii japonezi este bine cunoscuta. Nissan, ajuns in ultimul an pe locul trei in Japonia dupa Toyota si Honda, miseaza pe o ofensiva pe segmentul modelelor ecologice.
Pentru a contracara dominatia celor Toyota, realizata prin hibridul Prius, Nissan lucreaza la o strategie care sa-i ingenuncheze pe ceilalti cu propriile lor arme.
Se stie ca Toyota a avut un succes enorm cu Prius, datorita tehnologiei hibride cea mai avansata si cea mai fiabila. Carlos Ghosn, CEO Nissan, a venit cu ideea prin care niponii ar putea contracara pe segmentul ecologic. „Daca tot cauti o baterie mai eficienta pentru un hibrid, de ce sa nu mergi pana la capat si sa faci o masina suta la suta electrica”.
Ghosn a continuat spunand ca Nissan lucreaza la noi baterii mai mici si mai puternice, bazate pe litium-ion. Tehnologia bateriilor pe litiu-ion este studiata de mai multi producatori auto, dar inca nu a fost gasita o solutie prin care sa poata fi utile la masini.
Carlos Ghosn a anuntat ca Nissan va avea propriul model electric in 2010, destul de devreme pentru a putea devansa Toyota in sectorul ecologic.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Alfa Romeo a prezentat oficial un nou pachet vizual pentru modelele Giulia și Stelvio. Numit Pack Performance, noul pachet aduce câteva elemente vizuale exclusive, precum și o suspensie activă nouă. (30.04)
-
Mazda a pregătit un facelift minor pentru modelul său de dimensiuni subcompacte Mazda 2. Noul model actualizat aduce mai multe dotări noi în standard, precum și un design exterior ușor schimbat. (30.04)
-
Mercedes-AMG va lansa în curând noua versiune actualizată pentru decapotabila SL. Facelift-ul acestui model va aduce câteva noutăți tehnice, printre care se numără o suspensie recalibrată pentru mai mult confort. (30.04)
-
Chinezii revoluționează piața bateriilor pentru electrice: încărcare în 6 minute și jumătate

-
OFICIAL: Porsche vinde marca Bugatti către Rimac

-
Primele detalii despre viitorul Volkswagen Golf: design inspirat de Golf 4

-
Hyundai: primele imagini cu noul Ioniq V. Autonomie de 600 km

-
Stellantis schimbă strategia: se va concentra pe 4 dintre cele mai importante mărci




Comentarii (2)