OFICIAL: Alfa Romeo va oferi noul 159 TBi din aprilie
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Alfa Romeo 159 va fi disponibil pe piata europeana si cu propulsorul TBi de 1.750 cmc incepand cu luna viitoare. Aceasta unitate supraalimentata dezvolta 200 CP intre 4.750 si 5.500 rpm, precum si un cuplu motor de 320 Nm la 1.400 rotatii pe minut. Noul motor TBi de la Alfa Romeo corespunde normelor de poluare Euro 5 si vine impreuna cu o transmisie manuala cu sase trepte.
Echipat cu acest propulsor, Alfa Romeo 159 1750 TBi poate sa accelereze de la 0 la 100 km/h in 7.7 secunde, iar viteza maxima a modelului urca la 235 km/h. Propulsorul TBi este fabricat de Fiat Powertrain Technologies si beneficiaza de tehnologii avansate de control al aprinderii, precum si de injectie directa si distributie variabila.
Performantele motorului sunt comparabile cu cele ale unui motor aspirat de 3.0 litri, pe cand consumul de carburant este la nivelul unei unitati compacte cu patru cilindri. Ulterior, acest motor va fi disponibil si pentru Alfa Romeo Brera, Spider si 159 Sportwagon. Clientii Alfa Romeo din Romania vor putea comanda 159 TBi incepand cu luna mai, primele livrari urmand sa fie facute in iunie.
Via | AlfaRomeo
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Alfa Romeo in Romania
-
Alfa Romeo 4C Preţ: 66.960 €
-
Alfa Romeo 4C Spider Preţ: 76.880 €
-
Alfa Romeo Giulia Preţ: 33.825 - 73.185 €
-
Alfa Romeo Giulietta Preţ: 21.619 - 29.750 €
-
Alfa Romeo Stelvio Preţ: n/a - 96.250 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Mercedes-Benz a publicat o imagine teaser cu 3 viitoare modele care vor fi lansate în acest an. Mai exact, este vorba despre noile generații GLE, GLE Coupe și GLS. Data lansării pentru cele 3 modele a fost confirmată. (27.03)
-
Lotus readuce la viață numele Scura pentru o nouă ediție specială. Denumirea a debutat inițial pe Exige Scura din 2009, iar acum revine pe modelul 2026 Emira Scura. (27.03)
-
Chevrolet a lansat oficial noua generație Corvette Grand Sport. Noua versiune a modelului de performanță primește sub capotă un motor V8 de generație nouă care dezvoltă 535 de cai putere. (27.03)
-
Noua Omoda 7, lansată oficial în România: start de la 39.990 euro

-
Electric sau hibrid? Redacția Automarket răspunde cu ajutorul a două modele electrificate Renault

-
Noul Jeep Compass, lansat în România: start de la 34.500 euro

-
Noutăți pentru Skoda Elroq și Enyaq: sistem multimedia nou și baterii LFP

-
(P) Toyota C-HR+ electric: SUV-ul coupe revine într-o formă complet nouă, cu până la 343 CP și autonomie de 600 km
























Asta e un mit care mergea acum poate 10 ani dar cum acum cam toata electonica de pe toate masinile e Bosch si motoare proiecteaza doar cativa iar cutii de viteze la fel, maitoate masinile astea mai dotate au cam aceleasi probleme.
Nu iti imgina ca iti cumperi BMW, Audi sau Mercedes si nu se aprinde vreun bec de te doare sugfletul sau ca nu mai trci prin service decat la revizii.
Macar pentru frumusete Alfa merita o sansa desi la cum e piata acum are cele mai mari sanse sa dispara in istorie...