Peugeot 908 RC – viitorul 607?
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Peugeot e gata sa lanseze, la Salonul Auto de la Paris, un concept denumit 908 RC care infatiseaza intr-un mod original tema unei berline de mari dimensiuni. Este, de asemenea, ocazia perfecta pentru a mai aminti o data de provocarea pe care constructorul francez o va ridica la Le Mans in 2007, cu modelul de curse 908.
La fel ca acesta din urma, conceptul 908 RC va dispune de un V12 HDi amplasat posterior de 5.5 litri care dezvolta 700 de cai putere si 1200 Nm cuplu maxim. Sunt foarte interesante elementele stilistice, care pe de o parte ne dau o idee despre formele modelului peregatit pentru Le Mans iar pe de alta parte anticipa linia de design pe care se vor dezvolta viitoarele modele de serie Peugeot, primul in vizor fiind viitoarea generatie a lui 607.
Printre elementele care dau greutate conceptului se numara montantii anterriori care delimiteaza un plafon panoramic din sticla, evolutia partii frontale, cu aparitia unor noi elemente stilistice si cu sigla leului mai bine integrata in peisaj si noua forma a blocurilor optice, triunghiulare si mai bine subliniate.
Nu in ultimul rand, trebuie notata forma si pozitia lunetei, care se afla in pozitie verticala, dupa modelul celor de la Ferrari.Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Volvo a lansat oficial noua sa centură de siguranță multi-adaptivă. Față de o centură de siguranță obișnuită, noua centură dezvoltată de Volvo se adaptează în funcție de mărimea și greutatea ocupanților. (06.03)
-
Volvo a pregătit o actualizare software nouă pentru 2.5 milioane de mașini. Noua actualizare va putea fi descărcată de cei care dețin un model Volvo produs după 2020, iar actualizarea ușurează interacțiunea dintre șofer și sistemul multimedia. (03.03)
-
BMW și Mercedes-Benz nu vor mai oferi sisteme de rulare autonomă de nivel 3 pe modelele lor de lux. Sistemul va fi eliminat de pe modelele Seria 7 și Clasa S din cauza provocărilor tehnice și legislative. (26.02)
-
Noul MG 4X, un crossover electric cu baterii în stare semi-solidă

-
Noul Ferrari Amalfi Spider: plafon din material textil și motor V8 de 631 CP

-
Primele imagini cu noul MG S9, un SUV cu 7 locuri și sistem de propulsie PHEV

-
Primele imagini cu noul Volkswagen ID.3 Neo: al doilea facelift adus modelului electric

-
Cherry, cherry, lady










Comentarii (2)