Primele informatii despre Porsche 911 GT2
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Pentru pasionatii modelelor Porsche avem vesti bune. Constructorul german a oferit publicului primele informatii si imagini ale mult asteptatului 997 Porsche 911 GT2 prin intermediul unei brosuri. Prima aparitie live a coupe-ului va avea loc in septembrie la Salonul Auto de la Frankfurt insa pana atunci trebuie sa ne multumim cu imaginile si promisiunea ca modelul va fi cu adevarat sportiv.
GT2 va fi echipat cu un motor turbo cu sase cilindri de 3.6 litri care dezvolta 530 de cai putere la 6500 de rpm si un cuplu motor de 505 Nm intre 2200 rpm si 4500 rpm. Tot bagajul de putere va fi trimis puntii spate prin intermediul unei cutii manuale cu sase rapoarte. Nu se stie inca daca va exista si o transmisie automata cu dual-clutch.
Performantele sunt si ele impresionante si vor satisface pe toti cei insetati de adrenalina:acceleratie 0-100km/h in 3.6 secunde, acceleratie 0-160 km/h in 7.4 secunde si o viteza maxima de 328 km/h. Pentru a putea tine in frau herghelia de sub capota Porsche a incaltat coupe-ul cu jante de 19 inch si sistem de control al tractiunii cu trei trepte de utilizare.
Cei care doresc un condus mai sportiv pot selecta una din cele trei trepte: prima dezactiveaza sistemul electronic de stabilitate (ESP), al doilea intrerupe sistemul de control al tractiunii si ultima treapa iti ofera control deplin al masinii.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Alfa Romeo a prezentat oficial un nou pachet vizual pentru modelele Giulia și Stelvio. Numit Pack Performance, noul pachet aduce câteva elemente vizuale exclusive, precum și o suspensie activă nouă. (30.04)
-
Mazda a pregătit un facelift minor pentru modelul său de dimensiuni subcompacte Mazda 2. Noul model actualizat aduce mai multe dotări noi în standard, precum și un design exterior ușor schimbat. (30.04)
-
Mercedes-AMG va lansa în curând noua versiune actualizată pentru decapotabila SL. Facelift-ul acestui model va aduce câteva noutăți tehnice, printre care se numără o suspensie recalibrată pentru mai mult confort. (30.04)
-
Chinezii revoluționează piața bateriilor pentru electrice: încărcare în 6 minute și jumătate

-
OFICIAL: Porsche vinde marca Bugatti către Rimac

-
Primele detalii despre viitorul Volkswagen Golf: design inspirat de Golf 4

-
Hyundai: primele imagini cu noul Ioniq V. Autonomie de 600 km

-
Stellantis schimbă strategia: se va concentra pe 4 dintre cele mai importante mărci








Comentarii (0)