Renault trece la moda SUV
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Renault va lansa, in urmatorii doi ani, doua modele SUV, ambele bazate pe platformele partenerilor de la Nissan.
Primul dintre acestea va reprezenta un SUV compact, plasat intre Land Rover, Freelander sau Toyota RAV4, care va imparti aceeasi platforma cu noua generatie a lui Nissan X-Trail. Noul model va fi mai mic decat conceptul Egeus (foto), dimensiunile sale fiind apropiate de Koleos, un alt concept marca Renault, pe care constructorul francez l-a prezentat in 2000 si de la care vor fi imprumutate si idei stilistice. Atat modelul Renault, cat si “fratele” X-Trail vor fi construiti in Coreea.
Un an mai tarziu, Renault va lansa un SUV de dimensiuni apreciabile. Acesta va deriva direct din conceptul Egeus, dar se va baza tot pe o platforma Nissan – probabil cea a modelului Murano. Pe de alta parte, un oficial Renault a dezmintit zvonurile conform carora compania franceza va construi un SUV compact in paralel cu viitorul SUV Nissan, Qashqai, care va intra in procutia de serie anul viitor.
Nissan Qashqai este primul model care se va produce pe noua platforma Renault-Nissan de sector C, care va gazdui mai tarziu generatiile noi ale liniei Almera / Megane.Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Viitorul BMW M3 va primi și un motor pe benzină pe lângă versiunea electrică deja confirmată. Specificațiile nu au fost încă dezvăluite. (01.05)
-
Pentru a marca cele cinci decenii împlinite de modelul Polo, Volkswagen tocmai a prezentat o grafică specială inspirată de ediția Polo Harlequin din anii '90. (01.05)
-
Oliver Blume, CEO-ul Porsche, a lăsat de înțeles că marca germană de mașini de performanță ar putea să oprească vânzările de modele electrice pe piața din China. Vânzările Porsche din această țară au scăzut cu peste 40% în primul trimestru din 2025. (30.04)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
Comentarii (0)