Tesla vrea berlina electrica
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Roadsterul electric produs de Tesla nu a fost decat un test pentru ceea ce inginerii tanarului constructor american planuiesc in viitorul apropiat: o berlina electrica produsa initial in cateva zeci de mii de unitati care sa rivalizeze cu BMW Seria 5, referinta absoluta in acest segment.
Americanii au inceput deja munca la imaginarea si planurile modelului, alegand deja cateva solutii tehnice pentru modelul care va deveni, spera ei, o referinta in materie si care va fi vandut atat in Statele Unite (piata exclusiva pentru Tesla Roadster) cat si in Europa si in Asia. Este adevarat, previziunile de 20.000 de unitati produse pe an nu au darul de a ii pune in garda pe cei de la BMW, insa este pentru prima data cand un constructor cu idei atat de inovatoare produce o masina fara ajutorul unui grup auto.
Este de urmarit, in acest moment, scopul celor de la Tesla in conditiile in care fondurile pentru crearea marcii si si pentru dezvoltarea modelelor vin de la fondatorii Google si Paypal, ultimii dintre acestia semnand un cec de investitie de 23 de milioane de euro. Daca proiectul viitoarei berline pare interesant pe plansele de design, realizarea industrializarii sale este cu totul alta poveste, mai ales in conditiile in care se cunoaste faptul ca Seria 5 in versiune electrica va iesi pe piata in 2009.
Tot ce se stie pana in acest moment este faptul ca pretul versiunii de baza a viitorului model Tesla se va situa in jurul sumei de 50.000 de euro. Vom reveni cu detalii.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Ferdinand Alexander Porsche a fondat Porsche Design în 1972 împreună cu fratele său, Hans-Peter. Deși F.A., cum era cunoscut, a murit în 2012, Porsche celebrează ceea ce ar fi fost a 90-a sa aniversare. (12.12)
-
Land Rover Classic, divizia de mașini clasice a mărcii britanice, readuce pe piață vechea generație Defender, la aproape 10 ani de la sfârșitul producție. Exemplarele clasice sunt restaurate și pot fi vopsite în culorile noului Defender OCTA, cea mai puternică versiune a modelului de teren. (11.12)
-
Opel a lansat oficial noua Astra facelift. Noua versiune actualizată a modelului compact primește o parte frontală revizuită cu faruri LED adaptive noi, materiale noi în habitaclu și autonomie mai mare pentru versiunea electrică. (10.12)
-
Porsche: „Ritmul de inovare al mărcilor chineze îți taie respirația”

-
Noul Opel Astra facelift: faruri LED adaptive și autonomie mărită pentru versiunea electrică

-
Noua Kia Seltos: SUV-ul subcompact ajunge acum și în Europa

-
Dacia deschide comenzile pentru noile Sandero și Sandero Stepway facelift: start de la 15.750 euro

-
Land Rover readuce pe piață clasicul Defender: culori noi, preluate de la Defender OCTA




Comentarii (0)