Toyota si Lexus, cele mai bune modele hibride
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Saptamanalul american US News & World Report a stabilit ca Brandurile Toyota si Lexus au cele mai bune modele auto hibride. Toyota Camry, Lexus GS 450 si Lexus RX ocupa primul loc in fiecare din cele trei categorii de vehicule hibride identificate si recenzate de publicatia americana.
Jurnalistii americani au realizat un top al celor mai bune autovehicule "Best Cars and Trucks”, care include si segmentul hibrid, organizat pe trei mari categorii: "Cea mai buna masina hibrida”, "Cel mai bun hibrid de lux”, „Cel mai bun SUV hibrid”. Analiza se bazeaza pe un cumul de surse independente, incluzand aici: cronicile auto ale celor mai renumite publicatii americane de specialitate, rezultatele testelor auto precum si cronicile consumatorilor.
Rezultatele analizei au plasat modelul Toyota Camry pe primul loc in topul "Celor mai bune masini hibride”, in timp ce Toyota Prius ocupa locul al treilea in acelasi top. Lexus GS 450 conduce in categoria "Cel mai bun hibrid de lux”, in timp ce nou lansatul Lexus RX a triumfat ca "Cel mai bun SUV hibrid”.
Premiile sunt o incununare a eforturilor depuse de Toyota in domeniul tehnologiei hibride in ultimii 10 ani.Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Mediu
-
Potrivit noilor teste GreenNCAP, Dacia Spring este cea mai eficientă mașină electrică din Europa pe perioada de producție și de utilizare. Mai mult, același test relevă că Ford Puma este mașina cea mai prietenoasă cu mediul la nivel european în clasamentul mașinilor cu motoare termice. (27.03)
-
Autoritățile din capitala Poloniei au anunțat, recent, un plan de reducere a poluării provenite de la autovehicule. Astfel, începând din 2024 se vor aplica anumite restricții pe drumurile publice din Varșovia. (28.01)
-
Compania japoneză Asics, specializată în producția de pantofi sport, a lansat un produs în colaborare cu un producător de airbaguri. Pantofii folosesc airbaguri reciclate. (22.01)
-
FOTOSPION: Imagini cu noua Dacia Duster 3. Debut la finalul lui 2023
-
Am văzut pe viu noul Renault Espace și am aflat cum s-a transformat monovolumul în SUV
-
Acesta este Lamborghini Revuelto, urmașul lui Aventador: e un hibrid cu 1.015 CP
-
Noul Hyundai Sonata facelift: versiune N Line și instrumentar digital curbat
-
PREMIERĂ: Am aflat detalii despre viitorul Renault R5 electric: va fi mai ieftin decât Zoe
2.Primul motor diesel a fost pus tot pe o masina nemtzeasca, un Mercedes, la inceputul sec. al XX-lea (1-0 pt Europa)
3.Primul hibrid a fost introdus pe o masina japoneza, Toyota Prius, la sfarsitul sec. XX
Abia acum s-au dezmeticit si asiaticii. (1-0 pt Asia)
4.Primul motor care combina tehnologia benzinarelor cu a dieselurilor a fost pus acum pe o masina Mercedes F700 (motor dies-otto), in anul de gratie 2007. (1-0 pt Europa)
Am vorbit aici doar de inceputurile motorizarilor si ale ''mecanicii pe paine''. America ce face oare? Doarme?