Un Patriot la New York
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Salonul Auto de la New York va gazdui lansarea in premiera mondiala a lui Jeep Patriot. Acesta este derivat din conceptul cu acelasi nume, prezentat anul trecut la Frankfurt.
Daca pentru cei care cred ca designul este un element foarte important conceptul Patriot a dat de gandit, amatorii formelor angulare si ai liniilor simple au considerat ca acest concept este un model in linia clasica a marcii. Modelul de serie este aproape identic cu conceptul, astfel ca aceste pareri vor fi valabile si dupa lansarea lui Patriot.
Noul model se va integra in clasa SUV-urilor compacte, fiind astfel luat in primire de concurenti precum RAV4 sau Vitara. Din acest motiv, nu vom vedea la treaba un V8 sau un motor mai mare, ci un propulsor de 2.4 litri (172 CP) cuplat la o cutie de viteze secventiala. In plus, in momentul in care Patriot va veni in Europa, modelul va primi un motor turbodiesel de doi litri cuplat la o cutie manuala cu sase trepte.
Patriot va fi disponibil atat cu tractiune anterioara cat si in doua niveluri de tractiune integrala, acestea din urma fiind botezate Freedom Drive I respectiv Freedom Drive II.
Diferenta dintre cele doua se face – evident – in favoarea lui Freedom Drive II, care beneficiaza de o garda la sol marita, de diverse ranforsari exterioare si de o etansare perfecta. Toate acestea fac din noul Patriot, spune constructorul, cel mai capabil tot-teren din categoria sa. Foarte originali cei de la Jeep, nu?Adauga un comentariu
Cele mai recente stiri
-
Startup-ul britanic Longbow Motors a dezvăluit un nou automobil sport electric disponibil în două versiuni. Varianta decapotabilă Speedster va fi produsă în ediție limitată. Doar 150 de unități vor fi disponibile, iar ulterior va urma o versiune Roadster, cu plafon fix de tip coupé. (01.11)
-
Mazda a început dezvoltarea unei noi arhitecturi dedicate pentru mașinile sale electrice. (01.11)
-
Tiff Needell, fost prezentator Top Gear și Fifth Gear, a urcat la volanul lui Alpine A290, primul hot hatch al mărcii. Află în clipul de mai sus ce părere are fostul pilot despre noua mașină. (31.10)
-
Noul motor termic dezvoltat de Omoda&Jaecoo, campion la eficiență

-
Toyota dezvoltă un nou motor cu 4 cilindri: va avea peste 400 CP

-
Toyota prezintă primul concept al mărcii de lux Century

-
Noul concept Toyota Corolla anunță prima generație electrică a modelului

-
Ferrari deschide oficial reprezentanța din România. Noul Amalfi, oaspete de seamă




Comentarii (0)