VIDEO: Fifth Gear testeaza noul Honda CR-Z
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Britanicii de la Fifth Gear au testat noul Honda CR-Z pentru a afla daca primul hibrid sportiv din lume merita aceasta titulatura.
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
Modele Honda in Romania
-
Honda Civic Preţ: 17.500 - 39.522 €
-
Honda Civic Sedan Preţ: n/a - 27.500 €
-
Honda CR-V Preţ: n/a - 38.250 €
-
Honda CR-V Hybrid Preţ: 34.000 - 43.000 €
-
Honda HR-V Preţ: 21.440 - 25.188 €
-
Honda Jazz (2014-2017) Preţ: 14.988 €
Ultimele stiri din Video
-
Britanicii de la carwow au realizat o liniuță cel puțin neobișnuită. Aceștia au pus față în față un supercar italian cu motor V10 și un SUV complet electric. Este vorba de Lamborghini Huracan Performante și Zeekr 8X. Aflați în video care model a câștigat. (24.06)
-
Cei de la Hagerty au luat noul Lamborghini Temerario pentru a vedea cum se descurcă în fața a două dintre cele mai rapide supercaruri de pe piață, adică Ferrari 296 și McLaren 765 LT. Aflați în video care supercar a câștigat liniuța. (23.06)
-
Xiaomi YU7 GT a stabilit primul record de tur în regim autonom de rulare pe circuitul Nürburgring Nordschleife. Mașina a finalizat testele pe celebrul circuit fără intervenție umană. Turul a fost realizat în 10 minute și 29 de secunde, mai lent cu 3 minut (22.06)
-
Naturalizare

-
Dacia Sandriders, o nouă oprire în România. Aventură în off-road cu Duster Spirit of Sand

-
Prima imagine cu noua generație Dacia Spring: va fi produsă în Europa

-
Prețuri noul Mercedes-Benz GLE facelift în România: start de la 91.840 euro

-
Noua față Maserati: facelift pentru Grecale, GranTurismo și GranCabrio

Intrebari & Raspunsuri
Close
Inchide notificarea pentru












E clar,in cazul hibrizilor puterile motorului electric si a celui termic nu se aduna pur si simplu pt a da valoarea maxima...
Si aici vreau sa aduc in discutie una dintre nenumaratele minciuni aruncate in presa de grupul VAG (nu ma refer la cuplul produs de e-tron mai mare :)) ) ci la puterea maxima a noului Touareg Hibrid...
Imi pun totusi o intrebare fireasca catre voi,domnilor redactori,de ce nu ati corectat aceasta "inexactitate" ca sa nu-i spun minciuna in momentul cand ati prezentat Noul Touareg (si aici va rog nu-mi spuneti ca voi doar ati preluat stirea fiindca la fel cum s-au sesizat alte situri de profil si i-au prins cu minciuna in cazul E-tron,puteati si voi sa aduceti aceasta lamurire necesara).
Astept un raspuns pertinent...
Conform inginerului german, pe care l-am intervievat la Geneva, un "parallel hybrid", asa cum sunt Prius sau CR-Z, utilizeaza ambele motoare pentru a se deplasa. In principiu, motor clasic pe benzina dezvolta o putere maxima care se apropie de media calculata de inginerii respectivelor marci ca fiind suficienta pentru rularea de zi cu zi. Atat la Prius, cat si la CR-Z, exista insa o rezerva de putere. Aceste modele nu utilizeaza motorul electric doar pana la 40 de kilometri pe ora in oras. Daca rulezi cu 130 de kilometri pe ora pe autostrada si ai nevoie de un varf de putere apasand kick-down acceleratia, motorul electric iti da acel plus de care ai nevoie in acel moment. Tu utilizezi astfel atat puterea maxima a motorului termic, cat si puterea maxima a motorului electric, fie chiar si doar pentru cateva secunde.
In aceste conditii, puterile celor doua motoare se aduna. Nu e vorba de minciuni sau de inexactitati. Am avut pe mana o multime de modele hibride si am asistat la aceste momente de peak power, cum se numesc ele in engleza.
Numai bine.
.
Trai-v-ar simtu vostru ecologic, Honda.
Apoi Opel nu are treaba cu vw, ba mai mult sunt concurenti la anumite clase deci nu ar avea dece sa i acopere.
@Theo
E usor gresita exprimarea standard la ei. Japonezii nu sunt ca europenii sa iti configurezi masina cum vrei. Ei iti ofera cateva variante cu diferite denumiri sa le zicem , chel , mediu si full. Ei zic ca pielea e standard la versiunea full. Zic ca e gresit pt ca ar trebui sa raporteze standardul va vresiunea cea mai de baza.
Cat traieste omu, invata. :)