Wiesmann GT imprumuta motorul V10 de la BMW
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Si constructorii de nisa se pregatesc intens pentru apropiatul Salon Auto de la Frankfurt. Wiesmann a anuntat ca pregateste o noua motorizare mult mai puternica pentru modelul sau exclusivist GT. Noul propulsor va fi imprumutat tot de la BMW, de aceasta data de la divizia de performanta M.
Viitoarea versiune va fi echipata cu motorul V10 de 5.0 litri regasit pe modelele BMW M5 si M6, care dezvolta 507 cai putere. Comercializata inca de acum doi ani, versiunea actuala a modelului Wiesmann GT este echipata tot cu un motor BMW, un V8 de 4.8 litri care dezvolta insa doar 362 de cai putere.
Noul motor BMW si masa mica a masinii, de doar 1250 de kilograme, vor naste un adevarat coupe de performanta, capabil sa depaseasca cu mult capacitatile actualei versiuni: 0-100 kmh in 4.6 secunde si o viteza maxima de 280 km/h.
Coupe-ul german imprumuta de la BMW nu numai propulsorul ci si o serie de alte componente interne. Exista insa si elemente unice, create de Wiesmann cum ar fi suspensia din aluminiu, structura caroseriei si panourile din fibra de carbon.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Bentley a lansat o nouă versiune pentru modelul său de performanță Continental GT. Cea mai nouă versiune primește un pachet vizual nou și un motor care dezvoltă 680 de cai putere. (30.01)
-
Audi a confirmat oficial că viitorul model de performanță RS5 va avea sub capotă un motor hibrid cu încărcare la priză. Acesta va fi primul model RS care va primi un astfel de motor. (30.01)
-
Mercedes-Benz a prezentat oficial noua versiune facelift pentru limuzina sa de lux, Clasa S. Noul model actualizat primește un design ușor revizuit, tehnologie nouă și motorizări mai puternice. (30.01)
-
Șeful de design Audi critică ecranele mari din habitaclu: "Nu oferă cea mai bună experiență"

-
Noul BYD Sealion 5 DM-i a ajuns în România: start de la 27.600 euro

-
Noul Renault Duster pentru piața din India: interior nou și motor cu 158 CP

-
Noul Bertone Runabout, un supercar în stil retro cu motor V6

-
Mărcile cu cele mai multe rechemări în Europa, în 2025. Peugeot, pe primul loc




oricum..masinutza e super faina.