Computerele de bord pot fi sparte şi prin intermediul unei reţele wireless
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Știați sau nu, computerul de bord al maşinii poate fi spart şi, mai mult decât atât, el poate fi accesat şi prin intermediul unei reţele wireless în timp ce automobilul se află în mişcare. Un grup de studenţi şi oameni de ştiinţă de la Universitatea din Carolina de Sud au demonstrat acest lucru.
Accesul la computerul de bord se poate face prin intermediul sistemului de monitorizare a presiunii din pneuri. Sistemul este foarte vulnerabil deoarece acesta nu verifică sursa semnalelor pe care le recepţionează. Studiul a demonstrat că un hacker se poate conecta la computerul de bord al maşinii chiar şi prin intermediul unei reţele wireless, în timp ce maşina rulează. Distanţa maximă dintre cele doua automobile poate fi de maxim 40 de metri, ceea ce înseamnă că hacker-ul se poate afla în maşina care rulează în spatele dumneavoastră.
În timpul testelor, cercetătorii au reuşit să se conecteze la computerul de bord al unei maşini şi au putut să pornească sistemul de avertizare al presiunii din pneuri.
De asemenea, un hacker poate să oprească maşina sau chiar să o întoarcă doar prin accesarea computerului de bord.Via | Zercustoms
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Șeful Audi a confirmat oficial că marca germană va lansa primele modele cu sisteme software dezvoltate de Rivian în 2028. Prin acest parteneriat, Audi spune că viitoarele modele vor fi mai simple în ceea ce privește dezvoltarea lor. (05.09)
-
Potrivit celor mai recente informații, Stellantis ar fi suspendat lansarea pe piață a sistemului său de conducere autonomă de nivel 3, cunoscut și sub denumirea de AutoDrive. (27.08)
-
Volkswagen, BMW și Mercedes-Benz își unesc forțele pentru a dezvolta în comun sisteme software noi pentru viitoare modele. Inițiativa este susținută de Asociația Germană a Industriei de Automobile (VDA), iar din alianță mai fac parte alte 3 companii germane importante. (27.06)
-
Euro 7 mai face o victimă: Audi va retrage motorul său cu 5 cilindri în 2027
-
Înlocuitorul lui Ford Focus va fi un SUV compact: lansare în 2027
-
Stellantis schimbă macazul: va continua să vândă mașini cu motoare termice și după 2030
-
Italienii prezintă un nou concept creat la cererea Volkswagen
-
Renault Megane electric, eclipsat de noile 4 și 5. Francezii schimbă strategia
Max -- orice treaba securizata poate fi sparta de altcineva, DAR nu orice treaba securizata poate fi sparta in timp util ... cum ar fi durata de viata a unui om ;)